FORMALNOŚCI

ZIELONA KARTA – APLIKACJA PO ŚLUBIE Z OBYWATELEM USA

Dzisiejszy “odcinek” cyklu Formalności dotyczyć będzie pewnego dokumentu, który jest obiektem pożądania wielu osób imigrujących do Stanów. Mowa oczywiście o zielonej karcie. Jak pewnie wiecie już z Instagrama, ja swoją otrzymałam dzień przed świętami i był to zdecydowanie najlepszy prezent pod choinkę jaki mogłam sobie wymarzyć! Cóż, trochę nerwów już straciłam przez wizyty w ambasadzie. Tak więc szczerze cieszę się, że nie będę musiała już stresować przed kolejnymi rozmowami i uzależniać swoje plany od “widzimisię” konsula.

*

Zacznę od tego, że wielokrotnie mówiąc, że po ślubie zaczęłam starania o zieloną kartę, słyszałam zarówno od Polaków jak i Amerykanów “Jak to? To po ślubie nie dostajesz AUTOMATYCZNIE obywatelstwa?“. Zawsze mam wtedy ochotę odpowiedzieć “Tak, jasne, a Obama właśnie wybiera się do mnie osobiście by dostarczyć mi w zębach amerykański paszport” 😉 Potem jednak zwykle szybko się reflektuję, że ktoś, kto w życiu nie interesował się tym tematem ma pełne prawo nie wiedzieć jak wygląda cała procedura. Sama zresztą nie orientowałam się w tym wszystkim tak dokładnie, zanim ten problem nie zaczął dotyczyć mnie bezpośrednio. Wyjaśnię więc wszystko od początku i po kolei. Niektórzy z Was zapewne doskonale orientują się w temacie, ale może znajdą się osoby, które nie miały o tym wcześniej pojęcia i z tego postu dowiedzą się czegoś nowego.


Zaznaczę jeszcze, że bazuję na swoim własnym doświadczeniu (małżeństwo zawarte na wizie K1) i przepisach obowiązujących w stanie Georgia.


NIC NIE DZIEJE SIĘ AUTOMATYCZNIE…

Zacznę od tego, że po zawarciu związku małżeńskiego z obywatelem/obywatelką Stanów Zjednoczonych nie dostaje się obywatelstwa ani nawet zielonej karty z automatu. Owszem, związek małżeński z Amerykaninem/Amerykanką jest podstawą do starania się o zieloną kartę. Jednak niestety nic nie dzieje się “tak po prostu” i po wzięciu ślubu czeka nas kolejna góra papierologii do przebrnięcia. Gdybym więc wzięła ślub i dalej nie robiła nic, nie składała żadnych papierów do Urzędu Spraw Imigracyjnych, to w tym momencie byłabym nielegalną imigrantką. Moja wiza narzeczeńska (o której pisałam Wam tutaj i tutaj) wygasła bowiem po 90 dniach od wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych.

Dokumenty aplikującą o zmianę statusu (adjustment of status) można wysłać praktycznie zaraz po zawarciu związku małżeńskiego, w momencie gdy dostanie się akt małżeństwa (marriage certificate). W naszym wypadku dokumenty z pewnych przyczyn złożyliśmy nieco później. Nie miało to jednak wielkiego znaczenia, ponieważ ślub wzięliśmy w wyznaczonym terminie 90 dni (więcej tutaj). Można wszystko skompletować i wysłać samodzielnie, można też skorzystać z pomocy adwokata. Mam wiele znajomych, którzy wszystko ogarnęły samodzielnie bez problemu. Jednak my za namową mojego małżonka poprosiliśmy panią adwokat by poprowadziła naszą sprawę do końca. Różnica była taka, że nasze dokumenty złożone były opatrzone pieczątkami kancelarii i niektóre dokumenty przychodziły na oba adresy (mój i kancelarii). Ten najważniejszy dokument (zielona karta) został zaś wysłany na adres kancelarii.

DO DOKTORA PO RAZ DRUGI!

Okazało się, że przed złożeniem papierów niezbędna jest wizyta lekarska. Trochę byłam zdziwiona, że muszę to przechodzić jeszcze raz, ponieważ miałam wizytę u lekarza wyznaczonego przez ambasadę w Warszawie, gdy starałam się wizę K1 (tutaj opis). Jej wyniki miały być ważne przez kolejne sześć miesięcy. Jednakże teczkę z tamtymi wynikami odebrano ode mnie na lotnisku i okazało się, że nikt nie wie, w jakich archiwach się ona znajduje i muszę po prostu iść do lekarza jeszcze raz.

Na szczęście miałam ze sobą kopię karty szczepień (wypisaną przez lekarza z ambasady w języku angielskim) i nie kazano mi przyjmować mi kolejnych szczepionek (w Warszawie musiałam przyjąć dwie i wcale nie byłam tym faktem zachwycona!). Moje RTG płuc na płycie CD, które miałam ze sobą jednak nic nie dało i miałam robioną próbę tuberkulinową. No i oczywiście po raz kolejny pobraną krew w celu wykluczenia chorób wenerycznych. Za wizytę zapłaciłam $150 (po tym jak powiedziałam, że jestem z polecenia kancelarii) ale koszt może być różny w różnych miejscach.

LISTA POTRZEBNYCH DOKUMENTÓW

Nasza lista dokumentów, które wysłaliśmy do USCIS wyglądała tak (angielskie nazwy podaję w nawiasach):

 1. Oświadczenie Briana jako sponsora (I-864EZ Affidavit of Support for Petitioner)
 2. Zeznanie podatkowe Briana za rok 2015 (Copy of 2015 Taxes for Petitioner)
 3. Zeznanie podatkowe Briana za rok 2014 (Copy of 2014 Taxes for Petitioner)
 4. Zeznanie podatkowe Briana za rok 2013 (Copy of 2013 Taxes for Petitioner)
 5. Zaświadczenie z miejsca pracy Briana (Letter of Employment for Petitioner)
 6. Moja informacja biograficzna – formularz G-325 (G-325 A Biographic Information for Applicant)
 7. Zatwierdzenia petycji narzeczeńskiej I-129F (I-129F Approval Notice)
 8. Moja kopia paszportu, wizy K-1 oraz ostatni formularz I-94 (Copy of Passport, K-1 Visa, and most recent I-94 Form for Applicant)
 9. Kopie dokumentów potwierdzających mój wcześniejszy pobyt w USA – wiza J1 i formularz DS2019 (Copies of Prior Status Documents in the United States – J1 visa and DS 2019 certificate of eligibility for J1 status)
 10. Kopia mojego aktu urodzenia plus jego tłumaczenie przysięgłe (Copy of Birth Certificate for Applicant – certified English translation included)
 11. Kopia naszego aktu małżestwa (Copy of Marriage Certificate)
 12. Informacja biograficzna Briana – formularz G-325  (G-325 A Biographic Information for Petitioner)
 13. Kopia aktu urodzenia Briana (Copy of U.S. Birth Certificate for Petitioner)
 14. Kopia paszportu Briana  (Copy of U.S. Passport for Petitioner)
 15. Wyniki badania mojego lekarskiego (Medical Exam for Applicant)

Jeśli chodzi o opłaty to wszystkie nasze papiery były wypełnione przez kancelarię, więc sama nie widziałam tych sum, ale z tego co pamiętam należy uiścić opłatę aplikacyjne, opłaty za odciski palców oraz jeszcze jedną kwotę i razem wychodzi to około $1500.

UWAGA! Ta lista może różnić się, gdy dokumenty składacie w innym stanie oraz gdy historia Waszych pobytów w USA była inna. Ja wjechałam do Stanów na wizie narzeczeńskiej i zostałam już raz “przeegzaminowana” w ambasadzie. Gdy ktoś zawiera związek małżeński na wizie turystycznej sprawa może wyglądać inaczej.

PAPIERY ZŁOŻONE I… CO DALEJ?

Dalej należy uzbroić się w cierpliwość. Ogromne pokłady cierpliwości. Dalej proces toczy się swoim tempem, w zależności od stanu, liczby oczekujących podań oraz innych czynników. U mnie przewidywany czas oczekiwania wynosił około sześć miesięcy i faktycznie w moim przypadku zmieścili się w czasie. Zanim jednak ujrzałam dokument, to USCIS zdążył mi wysłać… kilkanaście listów.

Jeśli chodzi o ekologię, to tutaj w USA mają ochronę środowiska w głębokim poważaniu. Raz była to tylko wiadomość, że proces starania się o zieloną kartę został rozpoczęty, czasem po prostu papier, z którego nie wynikało kompletnie nic (przynajmniej dla laika) i nie pozostawało mi nic innego jak dołączyć go do stosu papierów w teczce, raz powiadomienie, że pozwolenie o pracę zostało wysłane (osobno dostałam list, że pozwolenie zostało wystawiono, samo pozwolenie przyszło w innym liście). Jakiś niecały miesiąc po złożeniu wniosku dostałam wezwanie na odciski palców, po nieco ponad 90 dniach – pozwolenie na pracę, a samą zieloną kartę po nieco ponad pięciu miesiącach.

ŻYCIE BEZ PRAWA JAZDY

Nie wiem, czy wszyscy o tym wiecie, ale podczas tego procesu nie mogłam za bardzo ruszyć się ze Stanów. To znaczy myślę, że z wyjazdem nie miałabym najmniejszych problemów, gorzej byłoby z powrotem 😉 Nie lubię takich sytuacji, gdy wiem, że cokolwiek nie działoby się w tym czasie w PL, ja nie mogę się stąd ruszyć. Jednak w tej sytuacji trzeba było zacisnąć zęby i to przeczekać. Zresztą doskonale wiedziałam, że póki nie otrzymam nowych dokumentów, to tak sytuacja będzie wyglądać i byłam na nią przygotowana. Zdecydowanie gorszą sprawą był fakt, że podczas oczekiwania pozbawiono mnie prawa jazdy!

Przy po półrocznej nieobecności przyleciałam w marcu do USA oczywiście od razu skierowałam się do DMV (Department of Motor Vehicle) po nowe prawo jazdy. Wydano mi je oczywiście wyłącznie na czas ważności wizy narzeczeńskiej tj. do 19 czerwca 2016 – czego się w zasadzie spodziewałam. Jednak w momencie, gdy wróciłam 22 czerwca do DMV mając ze sobą akt małżeństwa i usłyszałam, że póki nie dostarczę dokumentu takiego i takiego (na który miałam czekać około 90 dni) to nie mam co liczyć na prawo jazdy to mocno się wkurzyłam.

Raz, że już niejednokrotnie powtarzałam, że bez samochodu to tutaj jak bez ręki a jazda bez prawa jazdy jest dużym ryzykiem. A dwa, że prawo jazdy w USA stanowi także mój dowód osobisty, na podstawie którego mogę np. podróżować w obrębie kraju. Podróże samolotem musiałam na ten czas zwyczajnie odpuścić, bo nie miałam ważnego dokumentu (prawo jazdy było nieważne, a paszport miał jak byk wbitą ważność do 19 czerwca na wizie narzeczeńskiej). Gdybym była zmuszona gdzieś lecieć, to pewnie starałabym się kombinować, pokazując, że petycja o zmianę statusu jest w trakcie realizacji, miałabym ze sobą akt małżeństwa itp. Ponieważ jednak nie miałam takiej konieczności, to przez ten czas podróżowaliśmy wyłącznie samochodem.

ROZMOWA W URZĘDZIE IMIGRACYJNYM.. ALBO JEJ BRAK 😉

Napisałam jak wyglądała nasza lista wysłanych dokumentów oraz jak przebiega czas oczekiwania na papiery. Teraz muszę wspomnieć o bardzo istotnym elemencie, który w naszym przypadku został ominięty. Zazwyczaj po upływie około 5 miesięcy od złożenia papierów dostaje się wezwanie na rozmowę do urzędu imigracyjnego. Jak myślę o tym, to od razu przewijają mi się sceny z filmów i pytania w stylu po której stronie łóżka śpi Twój mąż i jaki jest jego kolor szczoteczki do zębów 😉 Jednak tego co wiem, ta rozmowa wcale tak nie wygląda jak w filmach, zwłaszcza, gdy urzędnik nie ma podstaw by sądzić, że małżeństwo jest zawarte wyłącznie dla papierów.

Zwykle pokazuje się np. ślubne zdjęcia, zdjęcia z podróży, wspólne konto bankowe czy umowę najmu/własności. Jest to potwierdzenie, że para faktycznie prowadzi wspólne życie. My “dowodów” mieliśmy całe mnóstwo jeszcze z aplikowania o wizę narzeczeńską, więc nie stresowałam się tą kwestią jakoś mocno. Jednak oboje byliśmy bardzo zdziwieni, gdy nasza pani adwokat napisała do nas z gratulacjami, że zielona karta została właśnie przyznana. Tak bez rozmowy w USCIS?! Okazało się, że w naszym wypadku USCIS postanowiło nie wzywać nas na rozmowę i przyznać papiery na podstawie dokumentów, które złożyliśmy w aplikacji 🙂 Widocznie urząd imigracyjny na odległość wyczuł, że u nas to prawdziwa miłość, a nie jakieś małżeństwo dla papierów 😀

WAŻNOŚĆ ZIELONEJ KARTY

Oczywiście, zielona karta, która została mi przyznana jest tymczasowa, na okres dwóch lat. Po tym czasie (i rozmowie w USCIS) mogę ubiegać się o normalną zieloną kartę, na dziesięć lat. Natomiast po roku o otrzymania karty dziesięcioletniej (czyli po trzech latach od otrzymania pierwszej zielonej karty) mam prawo ubiegać się o przyznanie mi obywatelstwa. Szczerze mówiąc w tej chwili zupełnie o tym nie myślę i nie zawracam sobie tym głowy. Na razie cieszę się, że pewien etap papierologii jest za nami. Jestem tutaj w pełni legalnie, mogę prowadzić samochód, wyjechać z kraju kiedy chcę i wrócić do niego bez problemów. Nawet nie wiecie jak to cieszy!

*

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania związane z zieloną kartą to pytajcie w komentarzach. Postaram się na wszystko odpowiedzieć i podzielić się z Wami moim doświadczeniem.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

You Might Also Like

52 komentarze

 • Reply
  Dorota
  23 stycznia 2017 at 22:06

  Gratuluję 🙂 pamiętam moja radość jak byłam w takiej sytuacji jak Ty teraz. Co prawda my skladalismy dokumenty z Polski i w Polsce czekaliśmy na wizę (bo wcześniej nie mialam) i na zielona kartę. Przez to Masz proces trwał dwa razy dłużej niż Twój i szczerze mówiąc gdybym miała teraz jeszcze raz przez to przechodzić to wolałabym żeby mój mąż był w USA i stamtąd wszystko skladal bo wiem ze poszloby o wiele szybciej. I jednak też byśmy oddali sprawę do prawnika bo jednak ciężko było samemu to robić. Na szczęście w moim wypadku wszystkim zajął się mój mąż a ja tylko składałam podpisy 🙂 My też jesteśmy na etapie przedłużania zielonej karty. Tez miałam pierwsza na 2 lata. W czerwcu złożyliśmy petycje. 13 lipca mialam kolejne odciski palców i od tego czasu cisza. Co prawda dostałam list ze ten proces może potrwać rok ale mimo wszystko stres jeszcze jest. Tym bardziej ze chciałabym pojechać do polski latem a jak nowa zielona karta nie dojdzie to będzie ciężko :/ pozdrawiam

  • Reply
   Kasia
   24 stycznia 2017 at 07:05

   U mnie to samo dokumenty o przedluzenie zlozylam w marcu 2016 i nadal czekam , ja lece do Polski teraz 01 lutego na tym przedluzajacym o rok liscie, przeciez wyraznie jest tam napisane, ze upowaznia on rowniez do podrozowania. Pozdrawiam.

  • Reply
   Dorota
   25 stycznia 2017 at 00:29

   @Kasia
   To daj znać jak coś czy przeszlo ci bez problemu na tym liście. Pozdrawiam możesz mnie znaleźć na fb Dorota Wlodarczyk albo napisać na email dorotarycharska@gmail.com

  • Reply
   kashienka
   3 lutego 2017 at 02:31

   Dziękuję bardzo! 🙂 My też z wiedzą jaką posiadamy w tej chwili wieeele rzeczy załatwilibyśmy inaczej 😉 Ja jeszcze nie myślę zupełnie o przedłużaniu – na razie cieszę się, że pierwszy etap jest za mną. A co podróżowania to dobrze, że jest tak, jak pisze Kasia. To byłby absurd gdyby przez ten czas nie można było podróżować zagranicę..

 • Reply
  Aleksandra
  23 stycznia 2017 at 22:21

  Cześć! Jestem Twoją obserwatorką już od dłuższego czasu i bardzo lubię czytać bloga,instagram i oczywiście oglądać snapki 🙂 (swoją drogą ostatnio ich mało i troszkę mi przykro 🙁 ) Z czystej ciekawości (nie ma tu żadnej złośliwości ani nic z tych rzeczy,po prostu się zastanawiałam przy okazji mowy o pozwoleniu o pracy) chciałam zapytać jaka byłaby Twoja wymarzona praca w Stanach? 🙂

  • Reply
   kashienka
   3 lutego 2017 at 02:34

   Miło mi, że chętnie mnie obserwujesz i czytasz bloga 🙂 Co do Snapków to różnie to z nimi bywa – czasem mam taki nastrój, że mogłabym snapować co 10 min, a czasem przez cały dzień nie mam ochoty używać tej apki 😉
   Oczywiście nie traktuję tego jako złośliwość 🙂 Co do pracy to muszę przyznać, że w ostatnich miesiącach przez moją głowę przewinęło się wieeele pomysłów na pracę, ale ostatnio coraz bardziej skłaniam się za spróbowaniem swoich sił w public relations lub social media marketing 🙂

 • Reply
  kama
  23 stycznia 2017 at 22:59

  To jak Ty jeździłaś tyle czasu bez prawka? Masakra jakaś!

 • Reply
  Paulina
  23 stycznia 2017 at 23:19

  Ciekawa jestem jak taki proces roznilby sie (i czy w ogole) w moim przypadku kiedy juz jestem w Stanach i nie biore slubie przez wize narzeczenska. Jestem juz tutaj ponad 4 lata (legalnie oczywiscie), wiec samej mniej ciekawi jakby to bylo. Jednak slubu zadnego jeszcze nie widze na horyzoncie… haha!
  Dzieki Kasiu ze te szczegoly! Jak dla mnie zawsze dobrze wiedziec jak to w innych przypadku sie odbywalo.

  Pozdrawiam z Kalifornii!

  Paulina
  http://www.shenska.com

  • Reply
   kashienka
   3 lutego 2017 at 02:37

   Myślę, że i na Ciebie przyjdzie pora – podejrzewam, że nawet się nie obejrzysz, a będziesz już mieć pierścionek na palcu i planować ślub 🙂 Myślę, że proces przebiegał by dość podobnie, choć pewnie nie odpuścili by Wam spotkania w urzędzie imigracyjnym. Ale w sumie, kto wie? 🙂

 • Reply
  Elżbieta
  24 stycznia 2017 at 04:21

  Ja miałam bardziej komfortową sytuację, ponieważ moja córka jest już obywatelką amerykańską. Proces przyznawania karty był podobny, z tą różnicą że moja karta została wystawiona na 10 lat. Podobne jak Twój mąż papiery musiał zgromadzić mój zięć, który jest moim sponsorem. Ja również przeszłam badania lekarskie, odciski ale to poszło sprawnie. Koszt całościowy zamknął się w ok 1600 dolarów a cała procedura trwała dokładnie 9 miesięcy. Jeszcze odzywali się do zięcia o uzupełnienie jakichś dokumentów a potem już córka tylko w internecie sprawdzała status. Mnie również nie chcieli przepytywać, tylko gotową kartę przysłali do domu. My również mieszkamy w Georgii

  • Reply
   kashienka
   3 lutego 2017 at 02:38

   Ciekawa sprawa – w sumie wcześniej nie słyszałam o takim przypadku 🙂 Cieszę się, że udało Ci się wszystko załatwić bez stresu!

 • Reply
  Magda
  24 stycznia 2017 at 18:16

  Niestety z prawem jazdy może się wiązać jeszcze jedna uciążliwość – w niektórych stanach gdy jesteś na 2 letniej zielonej karcie prawko jest wydawane tylko do jej daty ważności. I nie zawsze pokazanie dokumentu, że jest się tu legalnie i że czeka się na kolejną kartę (10-letnią) działa :/
  Czytałam w necie, że trzeba się przejść do najbliższego urzędu imigracyjnego i poprosić wtedy o bodajże pieczątkę w paszporcie i jakieś dodatkowe zaświadczenie, a i to nie zawsze działa… Moja conditional green card kończy się za kilka tygodni i jeśli przyjdzie mi czekać na kolejną kartę rok (tak jak piszą dziewczyny tu w komentarzach) to chyba z męża zrobię szofera, żeby woził mnie do pracy, no masakra.

  • Reply
   Kasia
   24 stycznia 2017 at 21:09

   Mi normalnie przedluzyli prawo jazdy bez zadnych problemow, mieszkam tez w GA, trzeba po prostu przyniesc zielona karte, ten list przedluzajacy i kilka dokumentow potwierdzajacych adres.

  • Reply
   kashienka
   3 lutego 2017 at 02:40

   Jak mam wybrać się do DMV to zawsze jestem ciężko chora, bo oni za każdy razem podają mi sprzeczne informacje! Nie wyobrażam sobie, żeby robili mi jeszcze problemy z prawem jazdy za dwa lata…

  • Reply
   kashienka
   3 lutego 2017 at 02:41

   Dzięki za info Kasiu, na pewno przyda mi się na przyszłość 🙂

 • Reply
  Olga
  25 stycznia 2017 at 13:34

  Całkiem spora inwestycja, nie wiedziałam, że to aż taki koszt. Całe szczęście, że “operacja” zakończyła się sukcesem, gratulacje!

  • Reply
   kashienka
   3 lutego 2017 at 02:42

   Proces kosztowny i bardzo upierdliwy! Ale dobrze, że to już za mną 🙂 Dziękuję!

 • Reply
  Rafał
  9 lutego 2017 at 16:54

  Napiszesz na co musiałaś szczepić się przed wyjazdem do USA? Czy szczepienia są obowiązkowe również przy wizie turystycznej ?

  • Reply
   kashienka
   16 lutego 2017 at 01:45

   Ja miałam dwie szczepionki kojarzone – jedna na choroby zakaźne typu odra i różyczka (mimo, że miałam w dzieciństwie podane takie szczepionki), druga na tężec i coś jeszcze. Przy wizie turystycznej na szczęście nie trzeba się szczepić w ogóle 🙂

 • Reply
  Agnieszka
  13 lutego 2017 at 18:09

  Sytuację “jak z filmu” przeżyła córka moich sąsiadów mieszkająca w Bostonie ze swoim mężem (zresztą też Kasia). Tylko ich urzędniczka pytała “jaką pastę do zębów używa Pani mąż” 😉 a odpowiedź Kasi “taką jaką mu kupię” rozbroiła urzędniczkę, co ciekawe James na pytanie “jaką pastę kupuje Panu żona” odpowiedział “nie wiem, pewnie taką jaka akurat będzie na promocji” 😀 po takich odpowiedziach dali im na szczęście spokój 🙂

  • Reply
   kashienka
   16 lutego 2017 at 01:46

   Przyznam, że kopara mi opadła! Myślałam, że takie rzeczy to faktycznie tylko w filmach… Ale świetnie wybrnęli z sytuacji! :))))))))

 • Reply
  Aleksandra
  28 kwietnia 2017 at 12:55

  Po przeczytaniu tego oczywiście cukierkowo jak zawsze, ale jak miałaś prawnika powinien Ci powiedzieć ze jest coś takiego jak travel dokument, który pozwala Ci przed zielona karta latać do np. Pl
  Jest to bezpłatna forma do formularza 485
  A z tego co widziałam w necie chyba już w maju 2015 interesowałas się wyjściem za maż dla zielonej 😍

  • Reply
   kashienka
   2 czerwca 2017 at 19:05

   Oczywiście prawniczka o tym powiedziała, ale ten dokument dostałam niecały miesiąc przed zieloną kartą więc wiele to nie zmieniło.
   Chyba źle szukasz na tym necie 😉 Bo pierwszy raz rozmawialiśmy na temat ewentualnego ślubu już w lutym 2015 z naszym pierwszym prawnikiem imigracyjnym 🙂 Pozdrawiam i życzę mniej zgryźliwości!

 • Reply
  Ana
  26 maja 2017 at 01:18

  Hej. A jeśli jestem na wizie studenckiej i weźmiemy ślub to w dokumentacji również mąż składa potwierdzenie sponsorowania. Utrzymania. Tak?

  • Reply
   kashienka
   2 czerwca 2017 at 18:31

   Wydaje mi się, że tak, ale dla pewności proszę zapytać prawnika lub kogoś kto był w identycznej sytuacji 🙂

 • Reply
  Jen
  11 lipca 2017 at 20:24

  Kashienka – pytanie: skoro czas oczekiwania na zielona karte jest taki dlugi, to co zrobic jesli po drodze skonczy mi sie waznosc obecnej wizy? Wrocic do Polski i czekac?

  • Reply
   kashienka
   17 lipca 2017 at 11:49

   Za żadne skarby! 🙂 W momencie kiedy czekasz na zieloną kartę, a cała Twoja procedura jest w toku, masz prawo legalnie przebywać w Stanach aż do czasu otrzymania odpowiedzi od urzędu imigracyjnego. Masz w tym czasie oczywiście bardzo ograniczone prawa: np. nie możesz legalnie pracować, czasem (jak było w moim przypadku) nie masz prawa jazdy, dlatego podróżowanie jest utrudnione, a mieszkać w USA jak najbardziej możesz. Wyjazd do Polski w czasie oczekiwania tylko skomplikowałby sprawę i jeszcze bardziej wydłużył ten czas.

 • Reply
  Agnieszka
  12 lipca 2017 at 16:11

  To moja historia jest bardziej bajeczna.jestem obywatelka usa.zlozylam mezowi petycje w 1996 zaraz po slubie.pierwsze interview po 4 latach i decyzja byla odmowna bo maz plynal statkiem do ameryki i za to zaplacil.majac 4 malych dzieci kazali mezowi wyjechac oczywiscie moj adwokat sie odwolal i zostalismy.W 2007 wyjechalismy do UK i zostawilam to wszystko.Ale mnie naszlo wracac do USA i wyslalam pismo do nich w kwietniu 2017 i mi odpisali ze odnawiaja sprawe.ciekawe ile bede jeszcze musiala czekac 😀

  • Reply
   kashienka
   20 lipca 2017 at 12:43

   Faktycznie niezła historia 😮 Oby tym razem poszło szybciej! :*

 • Reply
  Antonia
  21 lipca 2017 at 16:05

  Witam wszystkich. Ja mieszkam w Chicago i na zielona karte oczekuje juz 8 m-c., a moze poprawniej na decyzje. Pytanie moje jest takie, ktoregos dnia na stronie pojawi sie wpis, ze przyznano mi ta karte, ile czasu przeba czekac zanim zielona karta przyjdzie do domu od decyzji? dodam, ze wjechalam tutaj na K-1, wiec automatycznie nie podlegam pod zadne interview.

  • Reply
   kashienka
   21 lipca 2017 at 23:08

   Nie mam pojęcia, bo ja szczerze mówiąc nie sprawdzałam tego na stronie tylko dostałam info, że zielona karta jest już u naszej prawniczki. Ale myślę, że nie będzie to długi czas.

 • Reply
  Antonia
  22 lipca 2017 at 15:02

  Kashienka b. dzieki za szybka odpowiedz 🙂
  chwile tutaj poczytalam kilka komentarzy innych ludzi…..to nie jest dokladnie tak jak pisza co poniektorzy. Dobrze jest dokument ktory mozesz dostac na podroz w trakcie procesu, ale tylko wtedy jak juz bedziesz po decyzji ! To jest aplikacja i-131, ktora przysluguje za free tym ktorzy wjechali do USA na pobyt staly, a nie na wizy tymczasowego pobytu. Osoby bedace np. na wizie turystycznej i juz przeterminowanej i wziely slub z obywatelem, te osoby musza za taka aplikacje placic. wszysko to jest napisane na USCIS oficjalnej stronie.
  Ja 19 tego m-ca bylam w biurach imigracyjnych u nas w Chcago, poniewaz chcialam dostac pieczatke ktora pozwolilaby mi na wyjazd poza USA. Odpowiedz….nie ma podstawy prawnej, ja musze czekac na decyzje, a jak juz wyjdzie decyzja bardzo chetnie mi ja dadza, tak mi powiedzieli.
  temu tez pytalam moze ktos wie ile czasu potrzeba od momentu wydania decyzji do przyjscia zielonej karty, bo jak to bedie kwestia tyg. to nie warto isc po pieczatke tylko poczekac. tyle 🙂

  • Reply
   kashienka
   25 lipca 2017 at 17:58

   Nie ma sprawy :*
   Tak słyszałam coś na temat, aczkolwiek ja nie potrzebowałam pilnego wyjazdu z kraju podczas oczekiwania, więc tak bardzo nie zagłębiałam się w ten temat 😉 Myślę, że w tej sytuacji, jak nie ma się nic bardzo pilnego do załatwienia zagranicą, to warto po prostu poczekać.

 • Reply
  Zdzisława
  15 sierpnia 2017 at 16:55

  Kashienka mogłabyś napisać ile w przybliżeniu trzeba przygotwać pieniążków za skorzystanie z usług adwokata ? i czy to jest tak że on załatwia za Ciebie praktycznie wszystko ? pozdrawiam i gratuluje ! :*

  • Reply
   kashienka
   17 sierpnia 2017 at 04:34

   Wydaje mi się, ale mogę się mylić, że kwestia aplikacji o zieloną kartę to było około $1500, plus oczywiście opłaty do USCIS. Brian natomiast zupełnie nie pamięta jaka to była kwota 😉 I tak, my praktycznie musieliśmy złożyć wtedy tylko podpisy, plus załatwić lekarza, wszystkie papiery zostały przygotowane przez panią adwokat.

 • Reply
  Zdzisława
  17 sierpnia 2017 at 20:19

  dziękuje za odpowiedz ale czy możesz napisać ile w przybliżeniu kosztowała Ciebie i Briana usługa adwokata ? nie pytam o szczegółowe kwoty, tylko o przybliżeniu, już niedługo sama będę mogła aplikować, ale chcę żeby większości spraw załatwiał adwokat ( boję się pomyłek, niedotrzymania terminu itp.)

  • Reply
   kashienka
   22 sierpnia 2017 at 17:52

   Tak jak napisałam wyżej – wydaje mi się, że mogło to być około $1500 za usługę kancelarii. Aczkolwiek ręki sobie nie dam uciąć! Musiałabyś dowiedzieć się o koszt w kancerarii z której usług masz zamiar skorzystać. Wysokość honorarium za taką samą sprawę może się różnić bardzo mocno w różnych kancelariach!

 • Reply
  Kamila
  17 listopada 2017 at 10:15

  Czesc Kashienka!

  Na wstępie chciałam podziękować i pogratulować bloga – przegrzebałam się przez internet wzdłuż i wszerz i nigdzie nie znalazłam, ta rzeczowej, poukładanej i merytorycznej wiedzy na temat wizy K-1 jak tutaj!

  Chciałam zapytać o wyjazd do Polski po slubie.
  Z moim chłopakiem zlozylismy dokumenty o vise K1 (poki co czekamy na NOA1), prognozuję, że będę mogła wyjechać do USA w okolicach kwietnia 2018 roku. Czy to oznacza, że po wzięciu slubu, nie powinnam wracac do Polski ? Do tej pory myslalam, ze wyjade na ok. 3 tygodnie zeby za niego wyjsc, a nastepnie wroce do Polski żeby pomału pozamykac niektore formalne sprawy, zakonczyc wspolpracę z moj firma i przygotowac się do pełnej przeprowadzki. Czy jestem w błędzie ?

  Jesli tak, bardzo proszę o kilka słów komentarza, będę bardzo wdzięczna!

  Pozdrawiam,
  Kama

  • Reply
   kashienka
   17 listopada 2017 at 14:18

   Witaj Kamilo! Dziękuję za tak miłe słowa <3 Cieszę się, że informacje zawarte na blogu okazują się przydatne dla tylu osób 🙂
   Co do Twojego pytania - niestety muszę potwierdzić, że jesteś w błędzie. Wszystkie sprawy formalne proponuję załatwić przed kwietniem 2018 bo po wjeździe do Stanów możesz mieć spory problem z wyjazdem. Tzn. nie z wyjazdem, bo tutaj na siłę nikt nie trzyma 😉 ale oczywiście z ponownym wjazdem na teren USA. W chwili złożenia dokumentów o zmianę statusu nie masz już formalnie wizy narzeczeńskiej w paszporcie, a zieloną kartę dostaniesz w najlepszym wypadku za pół roku. Tak więc nie masz dokumentu pozwalającego na ponowne przekroczenie granicy USA. Być może w jakimś bardzo poważnym przypadku dostałabyś zgodę na wyjazd i ponowny wjazd na teren USA podczas trwania procesu, ale niestety załatwianie formalności związanych z przeprowadzką tego Ci nie umożliwi. Tak to niestety wygląda, że od momentu ślubu trzeba tutaj "siedzieć" aż do momentu, gdy dostaniesz papiery. Przykro mi, że będziesz musiała pozmieniać swoje plany, ale na pocieszenie powiem, że lepiej wiedzieć o tym zawczasu niż dowiedzieć się dosłownie na ostatnią chwilę.
   Ściskam Cię mocno - gdybyś miała jeszcze jakieś pytania to najlepiej pisz na maila :*

 • Reply
  Ana
  22 listopada 2017 at 11:26

  A co w sytuacji podobnej do opisanej przez Kamilę, ale kiedy małżeństwo zostało zawarte na wizie turystycznej? Jeżeli po ślubie w Stanach tam zaczniemy procedurę, a moja wiza turystyczna będzie alej ważna. Czy dalej nie będę mogła wyjechać do Polski bez ryzyka, że nie wjadę?

  Pozdrawiam

  • Reply
   kashienka
   20 grudnia 2017 at 06:05

   Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, jak to wygląda w takiej sytuacji. Może któraś z czytelniczek podpowie? 🙂

 • Reply
  Rafal
  6 grudnia 2017 at 08:31

  A ja mam zupełnie inne pytanie, czy po dwóch latach od uzyskania zielonej karty na 10 lat jeżeli dojdzie do rozwodu czy straci się zielona kartę? Ktoś coś wie na ten temat?

  • Reply
   kashienka
   19 grudnia 2017 at 18:27

   Ja szczerze mówiąc nie mam pojęcia 🙁 Ale tak na logikę, po takim czasie można się już starać o obywatelstwo, więc jeśli się takowe uzyska to rozwód nie może tego “odebrać”. Ale najlepiej będzie skonsultować się w tej sprawie z adwokatem.

 • Reply
  Ania
  24 grudnia 2017 at 02:03

  Hej. Widze, ze bardzo sprawnie odpowiadasz na pytania. Moje jest takie: jaki byl Twoj status po zlozeniu aplikacji i po wygasnieciu wizy? Wiem, ze do czasu otrzymania zielonej karty nie powinnam opuszczac kraju, chcialabym za to, aby moi rodzice mnie odwiedzili. Co powini wpisac w aplikacji o moim statusie? Z gory dzieki za odpowiedz!

  • Reply
   kashienka
   31 grudnia 2017 at 06:09

   Nie miałam takiej sytuacji i nie wiem jaki miałam wtedy status ale wydaje mi się, że chyba w tym przypadku można już napisać że permanent resident. Ew. jak ktoś zapyta w ambasadzie, to rodzice mogą powiedzieć, że czekasz na zieloną kartę.

 • Reply
  Andrzej z B-klynu
  4 stycznia 2018 at 11:48

  Witam wszystkich, jezeli ktos zna odpowiedz na moje pytanie to bardzo prosze o informacje . Jestem obywatelem USA, opiekuje sie juz od ponad dwoch lat kobieta z 3-letnia cureczka .Chcemy buc razem, juz raz dziewczyny dostaly odmowe wizy turystycznej w W-wie. Nie wiem czy prosciej i szybciej jest wziasc slub w Polsce, czy ona ma sie starac o wize nazeczenska bez mojej obecnosci w ambasadzie w warszawskiej, i jak to sie ma co do jej dziecka,czy sa jakies przeszkody ? Pozdrawiam

  • Reply
   kashienka
   5 stycznia 2018 at 03:51

   Wydaje mi się, że lepiej od razu starać się o wizę narzeczeńską. Gdy ślub będzie w Polsce, to niestety przyszła małżonka nie będzie mogła wyjechać do Stanów od razu – tylko będzie musiała starać się o wizę małżeńską, żeby wyjechać. Z dzieckiem nie powinno być żadnego problemu, jest małoletnie i przebywa pod jej opieką, więc jeśli ona dostanie wizę to dziecko również. To jednak tylko moje zdanie, radzę skonsultować się jeszcze z adwokatem i porozmawiać o najlepszym rozwiązaniu.

 • Reply
  Agnieszka
  15 stycznia 2018 at 01:22

  Mam pytanko ponieważ 4 miesiące temu odwiedziłam biuro gdzie jeszcze raz pobrano moje i syna odciski palców i skan oka do zielonej karty na 10 lat . Nie dostałam jeszcze zielonej karty w plastikowym wydaniu tylko list że przyznana została zielona karta na 10 lat oraz że list z potwierdzeniem jest jak zielona karta i ważność traci po roku. Czy na plastikowe wydanie zielonej karty trzeba czekać dłużej?
  Pozdrawiam

  • Reply
   kashienka
   17 stycznia 2018 at 06:39

   Nie mam pojęcia szczerze mówiąc, bo sama mam kartę tymczasową na dwa lata. Aplikacja o 10 letnią czeka mnie dopiero w przyszłym roku 🙂

 • Reply
  MartaG
  22 stycznia 2018 at 19:26

  Witam serdecznie. Może właśnie Wy doświadczone dziewczyny mi pomozecie rozwiac wątpliwości. Jestem żoną obywatela usa. Ślub wzięliśmy latem zeszłego roku gdy bylam u niego na wizie turystycznej. Oczywiscie planowalam powrot do Polski wiec o innej wizie nie bylo mowy. Teraz zyjemy na dwa kontynenty :/ maz przyjezdza tu i ja planuje odwiedzic go w nadchodzace ferie i wakacje. Mam wiecej wolnego jako nauczycielka wiec jest mi latwiej. Obawiam sie troche że moge miec problem na lotnisku z wjazdem do kraju na wizie turystycznej jako zona obywatela – ale zaznaczam ze wracam do Polski, a o wize emigracyjna staramy sie dopiero w przyszlym roku, jak moje dziecko skonczy tu szkołe. Czy slyszalyscie kiedys o takim przypadku? Czy jest sie czego obawiac? Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  • Reply
   kashienka
   24 stycznia 2018 at 06:02

   Rozumiem, że proces starania się o wizę imigracyjną nie został jeszcze rozpoczęty? A czy w dokumentach (typu paszport) masz zmienione nazwisko na męża? Wydaje mi się (podkreślam, wydaje mi się – nie mam żadnej pewności, tylko przypuszczenia), że jeśli masz panieńskie nazwisko w paszporcie i wizę turystyczną, to urzędnikowi na lotnisku nie wyświetli się nawet żadne info, że jesteś żoną obywatela USA. Na moje to wszystko powinno być w porządku 🙂

  Leave a Reply

  Przepis wynik *