FAKTY I MITY NA TEMAT ZNIESIENIA WIZ - Odkrywając Amerykę
FAKTY I MITY NA TEMAT ZNIESIENIA WIZ
FORMALNOŚCI

FAKTY I MITY NA TEMAT ZNIESIENIA WIZ

“Przyjedzie Trump i zniesie wizy do Stanów, w telewizji mówili” z pełnym przekonaniem powiedziała mi pani w warzywniaku tydzień temu. “A wiesz Kasia, że niedługo nie będziemy potrzebowali wiz by Cię odwiedzić?” – zapytał mnie dawno niewidziany kolega. A w skrzynce odbiorczej znalazłam kilka pytań dotyczących zniesienia wiz od czytelników bloga. Temat wrócił jak bumerang w związku z planowaną wizytą Trumpa w Polsce. Trump finalnie nie przyleciał, ze względu na stan wyjątkowy spowodowany huraganem, a wizy – jak były, tak są. Nasunęło mi to jednak fajny pomysł na wpis, który pozwoli rozwiać kilka wątpliwości. Zapraszam Was na fakty i mity na temat zniesienia wiz!

“Jakby Trump przyjechał, to by już wiz nie było” 

MIT! Przeczytałam to zdanie dziś na FB i aż się złapałam za głowę 😉 Zwłaszcza, że było wypowiedziane w grupie osób, które teoretycznie powinny mieć rozeznanie w kwestiach wiz do USA! Chyba niezłomna władza w moc Trumpa jest silniejsza niż zdrowy rozsądek. Nie ujmując jego możliwościom, to wiadomo jest nie od dziś, że kwestia wizowa nie jest samodzielną decyzją prezydenta USA, ani żadnego innego amerykańskiego polityka. To czy przyleciał Trump, czy jego zastępca Mike Pence, nie miało więc żadnego znaczenia. Czynnikiem decydującym o zniesieniu wiz jest poziom odmów poniżej 3%. A czy Polska ten magiczny próg przekroczyła w tym roku dowiemy się po 30 września, czyli po zakończeniu roku budżetowego.

“Kampania ‘Bez Wizy do USA’ ma wpływ na zmiejszenie poziomu odmów”

PRAWDA. Kampania zainicjowana na początku 2018 roku przez Fundację Polska Innowacyjna, Fundację Teraz Polska, Fundację Instytut Myśli Szumana, LOT i Mastercard na pewno ma korzystny wpływ na zmniejszający się odsetek odmów. Kampania z jednej strony zachęca do podróży do Stanów, ale też informuje Polaków w jaki sposób aplikować o wizę, by zminimalizować ryzyko odpowiedzi odmownej. Okazuje się, że najczęstszym powodem odrzucenia wniosku jest prosty błąd – wskazanie we wnioskach nieodpowiedniej kategorię wizowej.

“Ruch bezwizowy daje gwarancję wjazdu na teren USA”

MIT. Nawet wiza amerykańska nie daje gwarancji wjazdu do Stanów! Decyzję o wjeździe na teren tego kraju podejmuje dopiero urzędnik imigracyjny na granicy i to on on może omówić nam wjazdu, nawet jeśli mamy wizę w paszporcie. Nie dzieje się to oczywiście zbyt często, ale każdy pewnie słyszał o jakimś takim przypadku. Ruch bezwizowy również nie da gwarancji wjazdu, a wręcz jest obawa, że takich odmów na granicy może być więcej. W tej chwili urzędnik widząc wizę w naszym paszporcie ma świadomość, że aplikacja danej osoby została już dokładnie sprawdzona przez konsula w ambasadzie i w pewnym sensie może “zaufać” tej decyzji. W chwili gdy wizy nie będzie, urzędnik będzie podejmował decyzje całkiem samodzielnie. Jeśli będzie mieć więc jakieś wątpliwości co do celu naszego wyjazdu, to z pewnością nie wbije nam pieczątki w paszport.

“Posiadanie wizy ma swoje plusy”

PRAWDA. Pisałam już o tym wielokrotnie, ale przypomnę jeszcze raz. Wiza turystyczna w paszporcie pozwala na dwukrotnie dłuższy pobyt w USA! Aplikując o wizę w tradycyjny sposób mamy możliwość legalnego przebywania na terenie USA jako turysta nawet do 6 miesięcy. Gdy wstąpimy do programu ruchu bezwizowego ten czas będzie o połowę krótszy – w Stanach będziemy mogli spędzić tylko trzy miesiące.

“Jakby nie było wiz, to można byłoby polecieć do Stanów do pracy”

MIT. To kolejny mit, który wielokrotnie obił mi się o uszy. Prawda jest taka, że wiele osób błędnie interpretuje pojęcie zniesienia wiz i myśli, że dotyczy to wszystkich ich rodzajów. Program bezwizowy dotyczy jednak WYŁĄCZNIE wyjazdów turystycznych. Osoby wybierające się do USA w każdym innym celu, nadal musiałyby się ubiegać się o określoną wizę. Niestety nie ma więc szans na legalny wyjazd do pracy nawet po przystąpieniu Polski do Visa Waiver Program.

*

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie to zapraszam Was serdecznie do przeczytania dłuższego artykułu na temat zniesienia wiz dla Polaków. A tych, którzy panicznie boją się ewentualnej odmowy konsula zapraszam do wpisu Odmowa wizy – czy to koniec świata?, w którym opisałam swoją historię wizową, oczywiście z odmową w tle 😉

To tyle na dziś, jeśli macie jakieś pytania albo przemyślenia dotyczące tego tematu, to koniecznie dajcie znać w komentarzach!

You Might Also Like

8 komentarzy

 • Reply
  Klaudia
  3 września 2019 at 00:11

  Ostatnio nawet w radio słyszałam, że niby próg 3%, niby prezydent sam nic nie może, ale gdyby przyleciał to wizy by zniósł. A potem dziwić się zwykłemu Kowalskiemu ?

  • Reply
   kashienka
   3 września 2019 at 13:29

   No dokładnie tak, skoro nawet media takie informacje serwują, to nie ma co się dziwić…

 • Reply
  Wera
  3 września 2019 at 11:33

  Ja dokładnie to samo samo mówię wszystkim, co uważają, że to takie ważne by “zniesli wizy do USA”. Tak mało osób rozumie, że aktualny stan, z naklejką w paszporcie, (no może poza tym, że trzeba zapłacić za wizę) jest o niebo lepszy niż ten viza waiver programme. Wiele osób z moich znajomych mówi, że czekają az zniosa wizy by pojechac do USA. Wg mnie jak ktos jedzie czysto turystycznie (w sensie wie gdzie jedzie, gdzie bedzie nocowal, na ile leci, jaki ma plan) i mowi po angielsku to nie ma szans by nie dostal wizy. Plus wg mnie lepiej jest jej nie dostac w Polsce, niz byc zawroconym w USA na granicy. Wielu ludzi tez nie rozumie, ze i tak bedzie musial gadac z urzednikiem po przylocie do USA i tak, bez wzgledu na jakiej wizie poleci. Ja sama nie mieszkam w USA, ale mam normalna naklejke w paszporcie i wiele razy lecialam z osobami z UK do USA ktore leca na wiza waiver programme i nie zauwazyłam, zeby byla jakas roznica w traktowaniu nas czy czekaniu w kolejce do rozmowy z urzednikiem – poza tym ze mnie wbijaja wjazd na 6 miesiecy a im na 3. Wiec kto co woli 😉

  • Reply
   kashienka
   3 września 2019 at 13:34

   100% racji. Ja ogólnie nie jestem przeciwna zniesieniu wiz ani nic takiego, ale mam świadomość że będzie to miało zarówno swoje plusy jak i minusy. Mam czasem wrażenie, że ludziom się wydaje, że to zniesienie wiz to będzie jak “otwarcie granic” po wejściu do Unii Europejskiej, a to przecież zupełnie inna bajka.

 • Reply
  Asia
  6 września 2019 at 18:14

  Kasia, pliiiz… chyba nie wierzysz w to, że wciąż nie zniesiono nam wiz tylko dlatego, ze liczba odmów przekracza 3%? Raczej należy spojrzec na te sprawę odwrotnie. Liczba odmów nie spadnie poniżej 3% dopóki amerykańscy politycy nie zechcą nas łaskawie włączyć do ruchu bezwizowego. Póki co mogą nas kusić zniesieniem wiz – i właśnie to robią od lat, a urzędnicy mają odmówić wydania wizy takiej liczbie osób , by nic się w tej kwestii nie zmieniło. Absolutnie nie jestem zwolenniczka teorii spiskowych, ale to jest naprawdę jasne jak słońce 🙂

  • Reply
   kashienka
   12 września 2019 at 15:58

   To dlaczego w takim razie włączono do ruchu bezwizowego np. Czechy czy Słowenię? 🙂

 • Reply
  Pakujcie się! Lecimy spełniać marzenia! – Punktsiedzenia.pl
  10 listopada 2019 at 09:00

  […] Jeżeli jesteście zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami to z przyjemnością odsyłam Was do Kasi z OdkrywającAmerykę.pl i jej wpisu Fakty i mity na temat zniesienia wiz. […]

 • Leave a Reply