WIZA NARZECZEŃSKA K1: INFORMACJE OGÓLNE ORAZ WYMAGANE DOKUMENTY - Odkrywając Amerykę
FORMALNOŚCI

WIZA NARZECZEŃSKA K1: INFORMACJE OGÓLNE ORAZ WYMAGANE DOKUMENTY

Gdy w jednej z ostatnich notek wspomniałam, że do USA wjechałam na wizie narzeczeńskiej i miałam 90 dni na zawarcie związku małżeńskiego (czytaj tutaj), dostałam od Was sporo pytań o szczegóły, jak ten proces przebiega. Ponieważ już wcześniej miałam plan, żeby pisać tutaj o różnych formalnościach związanych z wyjazdem do USA, więc i temat wizy K1 poruszę na blogu. Wiza narzeczeńska do USA wiąże się z załatwianiem całego mnóstwa formalności, dlatego szykujcie się na sporo czytania 😉

Dziś napiszę nieco ogólnych informacji na temat wizy oraz o tym jakie dokumenty są potrzebne, by się o taką wizę ubiegać. Następnym razem zaś skupię się na się na samym spotkaniu w ambasadzie amerykańskiej oraz możliwych pytaniach od konsula. Oczywiście chętnie odpowiem też na Wasze pytania, o ile takie się pojawią w komentarzach pod tym postem.

image1

INFORMACJE OGÓLNE

Wiza narzeczeńska, czy inaczej wiza K-1 to rodzaj wizy nieimigracyjnej dla narzeczonej/ego obywatela Stanów Zjednoczonych (fakt, że wiza K-1 zalicza się do kategorii wiz nieimigracyjnych budzi zresztą sporo kontrowersji – w końcu wjazd do USA ma kończyć się ślubem i de facto pozostaniem tym kraju, więc teoretycznie wiza K-1 powinna być wizą imigracyjną – jednak tak nie jest, choć wiele osób tak uważa).

Wiza K-1 pozwala narzeczonej/emu na wjazd do USA i zawarcie związku małżeńskiego z osobą, która złożyła petycję, w ciągu 90 dni od chwili wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych (ważne! petycja zostaje złożona przez obywatela USA, a nie osobę ubiegającą się o wizę narzeczeńską). Po zawarciu związku małżeńskiego należy zgłosić się do Urzędu Imigracyjnego w celu zmiany statusu na status stałego rezydenta (na ten temat też oczywiście będzie osobna notka, jak tylko uda mi się pomyślnie przejść cały ten proces). Jeśli osoba ubiegająca się o wizę K-1 ma dzieci, które nie ukończyły 21, kwalifikują się one do otrzymania wizy K-2).

WYMAGANE DOKUMENTY

Romantyczne oświadczyny, pierścionek z brylantem i łzy szczęścia w oczach – gdy zamierzamy ubiegać się o wizę K-1, to tyle jeśli chodzi o romantyzm chwili 😉 Reszta to już same procedury imigracyjne – praco i czasochłonne, wymagające dużo cierpliwości i wytrwałości. Wiza narzeczeńska była i nadal kiedyś używana do zawierania fikcyjnych małżeństw w celu uzyskania zielonej karty. Dlatego każdy kto o taką wizę się ubiega musi udowodnić, że jego planowane małżeństwo będzie zawarte z miłości, a nie z imigracyjnych pobudek.

Dla normalnego narzeczeństwa takie udowadnianie czegoś oczywistego jest niejednokrotnie przykre. Niestety tak wyglądają procedury i nie zanosi się, by w najbliższym czasie sytuacja miała się zmienić. Ja polecam wszystkim narzeczonym, którzy planują iść tą drogą, uzbroić się w dużo cierpliwości! Ja sama niejednokrotnie rzucałam papierami i mówiłam, że mam dość i że mogę wyjechać gdziekolwiek, byle nie do tej cholernej Ameryki ;). Doskonale rozumiem więc, jaką frustrację może spowodować ta niezbędna papierologia.

Niektórzy z ubiegających się o wizę K-1 robią wszystko od A do Z samodzielnie, inni zaś korzystają z pomocy adwokata. My zdecydowaliśmy się na opcję numer dwa i choć nasze przeboje z adwokatami imigracyjnymi to temat-rzeka to bardzo cieszymy się, że nie zostaliśmy z tą papierologią sami. Dzięki temu nie przeoczyliśmy żadnego ważnego dokumentu, a na rozmowę w ambasadzie byliśmy całkowicie przygotowani.

Jakie dokumenty zabraliśmy ze sobą do ambasady?
 • potwierdzenie umówienia się na spotkanie w ambasadzie i dowód wniesienia opłaty wizowej
 • kopię zatwierdzenia petycji narzeczeńskiej (I-129F) złożonej przez Briana wcześniej (opłata za petycję wynosi 340$ a więcej informacji na temat samej petycji znajdziecie tutaj na stronie USCIS)
 • list z ambasady amerykańskiej, który dostałam z informację, że mogę stawić się już na spotkanie
 • potwierdzenie wypełnienia formularza DS-160 (niezbędny do starania się o każdy rodzaj wizy)
 • kopię mojego paszportu (strona ze zdjęciem)
 • kopię dokumentów potwierdzających mój wcześniejszy pobyt w USA (na wizie J-1)
 • kopię odmowy poprzedniej wizy F-1 (oczywiście tylko w przypadku, gdy komuś wizy odmówiono)
 • kopię i oryginał mojego aktu urodzenia
 • kopię i oryginał mojego zaświadczenie o niekaralności z Polski
 • kopię amerykańskiego paszportu Briana (strona ze zdjęciem)
 • kopię aktu urodzenia Briana
 • zdjęcia paszportowe moje oraz Briana (chyba po cztery sztuki)
 • moje wyniki badania lekarskiego (o tym to chyba napiszę więcej!)
 • oryginał formularza I-134 podpisany przez Briana (wraz z formularzem G-28)
 • oryginał formularza I-864 podpisany przez Briana
 • kopie rozliczenia podatkowego Briana z trzech poprzednich lat (formularz W-2)
 • zaświadczenie z miejsca pracy Briana i list z pracy z warunkami zatrudnienia (initial offer letter)
 • kopię i oryginał pisemnego oświadczenia na temat naszego związku – napisanego przeze mnie
 • kopię i oryginał pisemnego oświadczenia na temat naszego związku – napisanego przez Briana
 • “dowody narzeczeństwa” – zdjęcia pary, najlepiej z rozpoznawalnymi obiektami w tle oraz z rodziną (my mieliśmy ze sobą 25 zdjęć), dowody komunikacji między narzeczonymi czyli rachunki telefoniczne, listy, e-maile lub smsy, dowody przylotów narzeczonego-obywatela USA do kraju wybranki,  potwierdzone np. znaczkami w paszporcie (na tyle razy ile Brian był nad Wisłą, ani razu polskiego znaczka w paszport nie wbili – były inne europejskie), dowody wspólnych podróży (bilety lotnicze, rachunki z hoteli), dowody wspólnego życia (my np. mieliśmy umowę do wspólnego konta w polskim banku, może też być umowa najmu mieszkania, współwłasność samochodu itp.), dowody z portali społecznościowych (ja w życiu nie zmieniłam swojego statusu związku na FB, Brian nie ma nawet FB, więc wykorzystaliśmy wpisy naszych rodziców informujące o naszych zaręczynach ;))

*

Proszę zauważyć, że podałam NASZĄ listę dokumentów, który MY mieliśmy w ambasadzie. Możliwe, że pojawią się głosy, że ktoś miał połowę tego a i tak wizę dostał, albo że miał ze sobą inne niż my papiery. Nie jestem prawnikiem, więc nie mam takiej wiedzy, by sporządzić listę konieczną dla każdego, a jedynie dzielę się z Wami moim osobistym doświadczeniem 🙂

A tak właśnie wyglądała nasza teczka w dzień spotkania w Ambasadzie – pól lasu wycięte, tyle makulatury mieliśmy ze sobą. A w następnej notce na temat wizy narzeczeńskiej opowiem ile z tych dokumentów faktycznie sprawdzono i wykorzystano.

IMG_1023

*

Macie jakieś pytania co do tego procesu? Czy jest coś co Waś szczególnie interesuje? Chętnie odpowiem na Wasze pytania w komentarzach 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

You Might Also Like

80 komentarzy

 • Reply
  Kasia w Kalifornii
  19 sierpnia 2016 at 23:38

  wooow ile roboty, ale warto. moja przygoda z wiza to bajka dla grzecznych dzieci. wyjechalam na wizie l2 z pozwoleniem na prace- aplikacja tak szybko jak na turystyczna.

  • Reply
   kashienka
   21 sierpnia 2016 at 19:01

   Świetna sprawa z tą wizą I2 z pozwoleniem na pracę – ja myślałam, że wtedy formalności trwają znacznie dłużej! Tutaj roboty było sporo, nerwów jeszcze więcej, ale warto było 🙂

 • Reply
  Maria
  20 sierpnia 2016 at 08:23

  Mam tylko jedno pytanie.Czy nie czuliście się z( już obecnie mężem ) Brianem jak przestępcy,udowadniając,że Wasz związek to nie kłamstwo?Uczucie napewno niezbyt przyjemne,prawda? Ale jak pisze Pani, wcześniej było sporo małżeństw zawieranych tylko dla otrzymania zielonej karty.Czyli płaci się obecnie wysoką cenę za wcześniejsze oszustwa.Przykre ale prawdziwe.

  • Reply
   kashienka
   21 sierpnia 2016 at 19:10

   Dokładnie tak się czuliśmy – więcej o naszych odczuciach napiszę o tym w następnej notce, gdy opiszę wizytę w ambasadzie.

  • Reply
   Miszelablog
   22 sierpnia 2016 at 02:36

   My z mężem bardziej czuliśmy się jak przestępcy w Polsce. Kiedy podczas procesu o zezwolenie na zamieszkanie dla męża byliśmy przepytywani przez urzędnika z wydziału do spraw cudzoziemców. Każde z nas, osobno, przez około godzinę odpowiadało na zadawane pytania. Pan urzędnik robił notatki i porównywał, czy nasze odpowiedzi na te same pytania pokrywają się.

  • Reply
   Miszelablog
   22 sierpnia 2016 at 02:40

   A rok później w czasie przedłużania zezwolenia mieliśmy kolejne przesłuchanie, we własnym mieszkaniu, przez Straż Graniczną.
   Podczas obu procesów urzędnicy nawiedzali też naszych sąsiadów, żeby potwierdzić, czy razem mieszkamy i czy nas razem widują.

  • Reply
   kashienka
   22 sierpnia 2016 at 15:21

   Miszela, toż to masakra jakaś! Nie miałam pojęcia, że w Polsce też takie cyrki się dzieją… O osobnym opowiadaniu na pytania i porównywaniu odpowiedzi słyszałam, że zdarza się tutaj w USA, w urzędzie imigracyjnym.

  • Reply
   kashienka
   22 sierpnia 2016 at 15:22

   Ale przesłuchanie przez Straż Graniczną? Przepytanie sąsiadów? Brak mi słów – faktycznie człowiek czuje się jak przestępna, gdy spotka się z takim traktowaniem…

 • Reply
  LIFESTYLERKA - blog o dietetyce i zdrowym stylu życia
  20 sierpnia 2016 at 11:14

  Sporo biurokracji:). Kasiu, ale jestem pod wielkim wrażeniem jaka twórcza ostatnio jesteś. Ledwo nadążam z czytaniem nowych postów;). Miłego dnia.

  • Reply
   kashienka
   21 sierpnia 2016 at 19:11

   Chyba złapałam wiatr w żagle 🙂 Mam ochotę pisać i pisać – mam nadzieję, że wena mnie szybko nie opuści 😉 Dziękuję Aniu i wzajemnie!

 • Reply
  Paulina
  21 sierpnia 2016 at 20:38

  Tez mam znajomych ktorzy przeszli przez ten proces. Ja jestem w Ameryce juz od 4 lat i co rok praktycznie musze skladac nowe papiery na wize, czasami mam tego wszystkiego dosc, no ale… warto. 😉 Ciesze sie, ze wam sie tak wszystko ulozylo szczesliwie!

  Pozdrawiam z Kalifornii!

  Paulina

  http://www.shenska.com

  • Reply
   kashienka
   22 sierpnia 2016 at 15:25

   Nie zazdroszczę corocznego składania papierów i pewnie też stresu z tym związanego 🙁 Warto, oczywiście, ale ja nerwów przez sprawy wizowe straciłam tyle, że szok. Dziękujemy Kochana <3

 • Reply
  Luiza
  21 sierpnia 2016 at 22:42

  Szczerze mówiąc, ściąganie załączników ze strony ambasady nie wymaga prawnika.

  • Reply
   kashienka
   22 sierpnia 2016 at 15:28

   Rozumiem, że byłaś dokładnie w tej samej sytuacji (wcześniejsza odmowa wizy) i o nową wizę (inny rodzaj) starałaś się samodzielnie, bez pomocy? 😉

 • Reply
  Maria
  22 sierpnia 2016 at 10:08

  Kashienka,Miszelablog Jakaś paranoja 🙂 ale myślę,też że ma to związek z tym,w jak trudnych czasach żyjemy(ogólnoświatowy terror),że każdy jest traktowany jak potencjalny przestępca.Smutne ale prawdziwe 🙁 Pozdrowienia 🙂

  • Reply
   kashienka
   22 sierpnia 2016 at 15:32

   Dokładnie tak – każdy jest traktowany jak potencjalny przestępca. Tylko przykro, że zarówno w Europie jak i Ameryce jest mnóstwo nielegalnych imigrantów bez żadnych dokumentów i nikt nic z tym nie robi, a tutaj, gdy człowiek stara się wszystko załatwić zgodnie z prawem to maglują go jak najgorszego terrorystę 🙁

 • Reply
  Monika
  22 sierpnia 2016 at 15:56

  Ja i mój mąż wzięliśmy ślub cywilny (kościelny odbędzie się już w Polsce) na wizie turystycznej 🙂 Wzięliśmy prawnika, złożyliśmy papiery, a parę miesięcy pózniej mieliśmy zaskakująco miłą rozmowę z urzędnikiem. 3 dni potem dostałam zieloną kartkę 🙂

  • Reply
   kashienka
   23 sierpnia 2016 at 00:35

   To zazdroszczę, że cały proces przeszedł u Was tak gładko 🙂 Gdybyśmy my rok temu mieli więcej doświadczenia w temacie to zupełnie inaczej by to wszystko wyglądało 😉

  • Reply
   Kasia
   13 grudnia 2016 at 10:23

   Monika, czy mogłabyś mi powiedzieć nieco więcej o Twojej sytuacji? Mnie czeka niebawem podobna przeprawa…jestem w związku z Amerykaninem już od 4 lat (prawie 3 lata w Polsce i ponad rok w Rzymie). Teraz dostał propozycję pracy w USA i na przeprowadzkę dali nam miesiąc. Ja mam jedynie wizę turystyczną. Planujemy wziąć ślub w USA, bo nie mamy czasu, żeby załatwić wszystkie dokumenty na terenie UE.

  • Reply
   kashienka
   20 stycznia 2017 at 00:46

   Monika nie odpowiedziała, ale ja powiem, że znam osobiście przypadki osób, które brały ślub na wizie turystycznej i nie było z tym żadnych dodatkowych problemów. Jako, że jesteście parą już 4 lata i mieszkaliście razem itp. nie powinniście mieć żadnych problemów w urzędzie imigracyjnym po zawarciu związku małżeńskiego.

 • Reply
  AGA C
  22 sierpnia 2016 at 20:55

  waw dluga lista, przyprawia o zawrot glowy, ale najwazniejsze ze wszystko skonczylo sie happy endem:) Nawet nie zdawalam sobie sprawy jaka jestem szczsciara ze ominely mnie te urzednicze papierki.
  pozdrawiam serdecznie

  http://createsewsmile.blogspot.com/

  • Reply
   kashienka
   23 sierpnia 2016 at 00:37

   Taa, lista nie zachęca do starań o wizę narzeczeńską 😉 Ale jak już mówisz, najważniejsze, że w końcu nastąpił happy end! Dobrze, że Ciebie ominęły te “przyjemności” 😉

 • Reply
  Magdalena
  25 sierpnia 2016 at 20:52

  Teczka calkiem pokazna;)Niewiem jak jest z “odwiedzinami” z Urzedu Imigracyjngo w USA ale w Polsce mialam “przyjemnosc” wizyt Strazy Granicznej,Policji oraz ABW.I tak jak kolezanka napisala-wypytywanie sasiadow,dalszej rodziny o nasze malzenstwo.Pozdrawiam Cie serdecznie!

  • Reply
   kashienka
   26 sierpnia 2016 at 22:29

   Powiem szczerze, że jestem w szoku, że w Polsce jest taka kontrola. Straż Graniczna, Policja, ABW – wtedy człowiek musi dopiero czuć się jak przestępca!
   Ja też nie wiem jak to wszystko wygląda tutaj, bo jestem dopiero na początku tego procesu, ale z pewnością opiszę swoje wrażenia na blogu już niebawem 🙂

 • Reply
  Dagmara
  13 września 2016 at 09:10

  Historia sie powtarza.. Zapewne byłaś au pair? Wiza J1?:) ja wlasnie z chłopakiem Zaczynamy proces wizy K1.. Jesteśmy juz umęczeni a to dopiero początek! Widać ze tez zaczynałaś nie dawno… Jak idzie? Chciała byś byc w kontakcie jeśli miała bym jakies pytania odnośnie przygotowań? Itp ?

  • Reply
   kashienka
   19 września 2016 at 18:46

   Tak, pojechałam jako au pair na wizie J1 🙂 Ja będę tu po kolei opisywać ten proces – ale jakbyś miała jakieś pytania to pisz na maila kashienka@gmail.com 🙂

 • Reply
  Domi
  15 listopada 2016 at 11:30

  🙁 ja I moj chlopak dopiero zaczynamy starania o wize wszystkie zdj itp.na fb mam nawet rozmow nie msm bo wiadomosci na fb co tydzien ida do kasowania. Mam pyt.oplaty do tej wizy bedzie wnosic tylko moj chlopak czy js tez te same. Ile sie czeka na wize? Bardzo sie kochamy ale jak czytam te wszystkie procedury to zastanawiam sie czy oni maga odmowic nam tej wizy i od tak zniszczyc zycie…

  • Reply
   kashienka
   16 listopada 2016 at 03:53

   Opłaty wizowe w przypadku wizy narzeczeńskiej wnosi tylko osoba starająca się o wizę 🙂 A co do czekania, to wiele zależy od szczęścia chyba – nam powiedziano, że nawet dziesięć miesięcy może to trwać, a w praktyce po pięciu miesiącach dostałam już wizę. Nie denerwuj się Kochana, nerwy zdecydowanie nie pomogą na wizycie w ambasadzie (choć sama denerwowałam się jak cholera!), myśl pozytywnie, że właśnie jak się kochacie to od razu będą widzieć, że to jest prawdziwy związek 🙂 No i polecam pójście na rozmowę we dwójkę!

 • Reply
  Aneta
  12 stycznia 2017 at 19:52

  Cześć, mogłabyś podać dane kontaktowe do tej prawniczki z której korzystaliscie? Dzieki z góry.

 • Reply
  R
  8 marca 2017 at 21:51

  Cześć, jak długo trwało rozpatrzenie Twojego wniosku o wizę K1?

  • Reply
   kashienka
   14 marca 2017 at 18:15

   Wbrew temu, na co przygotowali nas prawnicy – bardzo szybko. Około 2,5 miesiąca 🙂

 • Reply
  Majka
  14 kwietnia 2017 at 14:17

  Hej Kasiu!
  Trafiłam na Twojego bloga przypadkiem, szukając info ile mamy czasu od momentu dostania wizy K1 do kupna biletu i magicznych 90 dni:) Chris jest marynarzem i właśnie złożył u siebie papiery, a ja grzecznie czekam w Polsce na telefon z amabasady (całą teczkę mam już gotową -tzn tak myślałam aż przejrzałam Twoją listę :)) i podpisuje kolejną umowę o pracę na kilka miesięcy, ucząc się cierpliwości …
  Fajnie piszesz na ten temat. Będę śledzić!

  • Reply
   kashienka
   2 czerwca 2017 at 19:17

   Cieszę się, że do mnie trafiłaś mam nadzieję, że zagościsz na blogu na dłużej 🙂 Co do tematu na które szukałaś odpowiedzi, to wydaje mi się, że jest to 6 miesięcy – ale głowy za to nie dam 😉
   Życzę cierpliwości i wytrwałości! Proces jest długi i upierdliwy, ale dla tego jedynego – warto <3

 • Reply
  Kamila
  26 maja 2017 at 10:33

  Wlasnie zaczynam z narzeczonym przygode z K1, jak rowniez i wy korzystamy z pomocy adwokata by uniknac jakichkolwiek watpliwosci ze stronu urzedu imigracyjnego. Narazie jestesmy na etapie gromadzenia dokumentów. A powiedz mi czy te 2:5 miesiaca to czas od wyslania dokumentow do wizyty w ambasadzie czy tylko samo zatwerdzenie dokumentow prZez urzad imigracyjny w Us??
  Dziekuje za odp! Pozdrawiam!

  • Reply
   kashienka
   2 czerwca 2017 at 18:29

   Od momentu zatwierdzenia dokumentów w USA przez urząd imigracyjny do czasu wizyty w ambasadzie 🙂

 • Reply
  Anna
  24 lipca 2017 at 16:50

  Kasiu, czy masz moze jeszcze namiary na te twoja Pania Prawnik?
  Pozdrawiam Ania

 • Reply
  Ania
  6 sierpnia 2017 at 04:36

  Kasiu, czy po otrzymaniu wizy K1 mialas jakis konkretny ( narzucony przez ambasade) czas na opuszczenie Polski?

  • Reply
   kashienka
   6 sierpnia 2017 at 17:49

   Pół roku. Koniec data ważności mojej wizy przypadał dokładnie 6 miesięcy od momentu jej wydania 🙂

 • Reply
  Ania
  15 sierpnia 2017 at 23:58

  Kasiu serdeczne dzieki, na twoim blogu znalazlam wiecej Info niz na stronie USCIS oraz US Ambasady 🙂

  Mam jeszcze jedno pytanie..jestesmy na etapie wypelniania formularza I-134 Affidavit of Support) Czy po podpisaniu go przez twojego malzonka musieliscie go jeszcze oddac do USCIS albo gdziekolwiek celem uzyskania jakiejs legalizacji. Czy po prostu przdstawilas w Ambasadzie original podpisany przez twojego meza?

  Pozdrawiam Serdecznie Ania

  • Reply
   kashienka
   22 sierpnia 2017 at 17:38

   Nie pamiętałam jak dokładnie to było w naszym przypadku, więc zapytałam naszej pani prawnik 🙂
   Forma I-134, którą potem zabrałam do ambasady była podpisana przez Briana oraz zawierała pieczęć i podpis notariusza.

 • Reply
  Ania
  22 sierpnia 2017 at 22:19

  Kasiu, dziekuje – jestes niesamowita Skarbnica Wiedzy 🙂

  • Reply
   kashienka
   24 sierpnia 2017 at 03:22

   Bez przesady, nie wiem znowu tak wiele 🙂 Często sama muszę o coś dopytać lub sprawdzić 😉

 • Reply
  Angelika
  13 września 2017 at 01:41

  Hej ! Przylecialam do USA w czerwcu. Z moim chłopakiem ( obywatel Stanow ) znamy się od stycznia. Chcemy wziąć ślub, ponieważ chciałabym tutaj zostać ze względu na to że on będzie miał poważny zabieg i nie wiemy jak długo to wszytko potrwa. Sam zabieg i później rehabilitacja. Jestem tutaj na wizie turystycznej i do tego pierwszy raz w USA. Orientujesz się czy będzie ciężko? Czy zwrócić się z tym do prawnika?

  • Reply
   kashienka
   25 września 2017 at 19:59

   Nie byłam nigdy w takiej sytuacji, więc chyba za bardzo nie pomogę 🙁 Myślę, że warto zapytać o radę dobrego prawnika, który będzie miał pojęcie jak to wszystko najlepiej rozwiązać…

 • Reply
  Kam
  25 października 2017 at 16:44

  Kashienka, możesz powiedzieć ile +/- kosztuje pomoc prawnika ? +500zł ? +1000?

  • Reply
   kashienka
   27 października 2017 at 15:41

   Oj trochę więcej trzeba liczyć 🙁 Brian płacił tutaj w dolarach, jak ja jeszcze byłam w PL i oczywiście nie pamięta dokładnych kwot, ale myślę, że przy kompleksowej pomocy przy całym procesie to od $2000 w górę…

 • Reply
  Nati
  2 stycznia 2018 at 16:33

  Czy czas od momentu dostania wizy do wyjazdu jest okreslony? Czy moge np wyjechac po pol roku?

  • Reply
   kashienka
   4 stycznia 2018 at 05:36

   Tak, jest jakiś limit czasowy, ale nie pamiętam już dokładnie jaki. Wydaje mi się, że właśnie pół roku, ale mogę się mylić!

 • Reply
  Dominika
  22 stycznia 2018 at 22:09

  Witaj!

  Mam do Ciebie pytanie (moze I dość głupie) czy przed wystąpieniem o K-1 musiałaś juz być narzeczona Braiana? Mam chłopaka w CO i myślimy nad K-1 , tyle ze nie było żadnych oświadczyn, (pierścionka tez brak). I stad moja cała rozkmina czy w ogóle mozolny śle strać o K-1…
  Bede Ci bardzo wdzięczna za pomoc 🙂

  Pozdrawiam,
  Dominika

  • Reply
   Dominika
   22 stycznia 2018 at 22:11

   Teraz zauważyłam błędy w pisowni :/ Słownik w telefonie ‚skacze’ z Ang na PL.
   Przepraszam!

   • Reply
    kashienka
    24 stycznia 2018 at 06:06

    Nie ma problemu, wszystko odczytałam 🙂

  • Reply
   kashienka
   24 stycznia 2018 at 06:06

   Wiza K-1 jest dla osób, które chcą się pobrać i planują wspólną przyszłość, a tylko nie dla zaręczonych po oficjalnych oświadczynach z pierścionkiem 🙂 Nikt nie sprawdza, czy masz pierścionek w momencie złożenia papierów o wizę K-1. Oczywiście przed rozmową lepiej byłoby, żeby do tych oficjalnych oświadczyn doszło, ale zdecydowanie pierścionek to nie jest wymóg.

 • Reply
  Emi
  31 stycznia 2018 at 16:02

  Hej Kashienka, moze sie orientujesz w ponizszym temacie. W skrocie scenariusz jak u Ciebie.

  1) Wyjazd do US na wizie K1
  2) Slub z Amerykaninem w USA
  3) On wystepuje o adjustment of status dla mnie (GC)
  4) No i sobie czekamy. I tu pytanie, czy podczas tego czekania na GC ja mam prawo ubiegac sie o prace w USA (z pominieciem wizy H1B). Czy musze miec Zielona Karte ‘w zebach’ 😉 ???

  Moze wiesz cos o tym …
  Pozdrowienia
  Emi

  • Reply
   kashienka
   2 lutego 2018 at 04:17

   Musisz poczekać na pozwolenie o pracę. Powinnaś je otrzymać trochę szybciej niż GC. Pewnie zależy to głównie od stanu, ale u mnie było to jakiś miesiąc przed otrzymaniem zielonej karty.

 • Reply
  Aneta
  2 lutego 2018 at 15:08

  Hej. Mam pytanie odnośnie rozmowy w ambasadzie. Czy Wy udaliście sie na tą rozmowę razem? Czy taki jest wymóg? Równiez myslimy o wizie k1, tyle ze ja mam równiez wize turystyczna ale jedna raczej nie wyklucza drugiej.

  • Reply
   kashienka
   7 lutego 2018 at 05:57

   Absolutnie nie ma takiego wymogu 🙂 My nawet nie wiedzieliśmy do ostatniej chwili, czy Brian zostanie wpuszczony do ambasady. Spokojnie możesz iść na rozmowę samodzielnie 🙂

 • Reply
  Aga1104
  15 kwietnia 2018 at 14:12

  A jak wyglądają procedury na lotnisku w USA jeśli wjeżdżamy na wizie k1?

  • Reply
   kashienka
   24 kwietnia 2018 at 00:57

   Zapraszają do specjalnego, osobnego okienka, gdzie zadają kilka pytań. W moim przypadku czekałam ponad godzinę na lotnisku i zabrano mi całą teczkę z dokumentami (m.in. badania lekarskie itp).

 • Reply
  Aga
  5 maja 2018 at 09:10

  Cześć. Czy możesz powiedzieć w przybliżeniu ile trwał cały proces i poszczególne etapy? Ja jestem cały czas na etapie I tzn czekam na zatwierdzenie pierwszego wniosku. Będę wdzięczna za podpowiedź, bo to czekanie może mnie przerosnąć. Dzięki.

  • Reply
   kashienka
   10 maja 2018 at 03:12

   U nas wszystko poszło ekspresowo (wg opinii prawnika) – z tego co pamiętam całość trwała niecałe 5 miesięcy. A od zatwierdzenia wniosku do rozmowy – chyba trzy miesiące 🙂 Powodzenia życzę, to czekanie nie jest fajne, ale trzeba “zacisnąć zęby” i uzbroić się w cierpliwość :*

  • Reply
   Natalia
   17 maja 2018 at 09:30

   Hej. Jestem świeżo po całej procedurze K1 w Polsce. Bilety kupione, lecimy w lipcu.
   Narzeczony złożył wniosek w czerwcu zeszłego roku. W lipcu nadano nam numer sprawy, a dopiero pod koniec stycznia tego roku otrzymałam wiadomość, że nasza petycja zostala zaakceptowana. Zaraz po tym otrzymałam z ambasady instrukcje oraz listę wymaganych dokumentów.
   Od razu chce zaznaczyć, aby otrzymać oryginały dokumentow z powrotem, należy zrobić ich ksera. Ja zrobiłam tłumaczenia przysięgłe, które nie były wcale potrzebne. Przygotuj sobie:
   Paszport ważny co najmniej 8mcy od daty wydania wizy narzeczeńskiej.
   2 zdjęcia wizowe + cyfrowe ( 35zł )
   4 zdjęcia paszportowe (ok.25zł) – potrzebne do badań lekarskich. Ja badania wraz z synem wykonywałam w Warszawie.
   Pakiet RTG, kiła i rzerzączka kosztuje 198zł. Robi się je w jednym miejscu. 2min metrem od centrum. Wizyta lekarza 300zł/os, szczepienia pakiet 225zł/od.
   Ja dostałam również dodatkowe szczepienie za 215zł. Szczepienia to odra, świnka i różyczka oraz tężec. Mój syn otrzyma jeszcze “meningokoki” po przyjeździe do USA. Musialam zabrac ze sobą ksero jego karty szczepień. Wszystko możesz wykonać jednego dnia. Wystarczy przyjechać rano na badania, a wizytę u lekarza umówić po południu. Wszędzie podróżowałam metrem, bo tak najszybciej. Bilet całodobowy kosztuje 15zł, a korzystasz do woli z komunikacji miejskiej. Na wynik badań porannych czekasz 2-4h. Można wtedy zwiedzić Warszawę. Do lekarza jedziesz metrem do stacji Wilanów- 9min- następnie autobusem z 20min. Lekarz przeprowadza z Tobą wywiad ogólny, bez stresu i niewygodnych pytań. Wizyta w poradni nie musi być umawiana ( badania od 7 – 18) ale z lekarzem należy umówić się telefonicznie. Ja czekałam tylko tydzień.
   Przygotuj również
   odpis zupełny aktu urodzenia (33zł) + ksero,
   odpis zupełny aktu poprzedniego małzenstwa (
   jeśli dotyczy – 33zł) + ksero – mialam, ale mnie o to nie poprosili na rozmowie.
   Wyroki sądowe wszystkich poprzednich rozwodów + ksero, lub akt zgonu współmałżonka jeśli dotyczy.
   Wyroki sądowe spraw karnych wraz z tłumaczeniem na j.angielski przez tłumacza przysięgłego. Jest to koszt około 45-55zł za stronę.
   Świadectwo o niekaralności- uzyskasz w punkcie rejestru karnego w swoim mieście. Koszt to chyba 30zł, wydają od ręki, ale jest ważne tylko 12 miesięcy, dlatego zrób to na końcu. Musisz także dostarczyć takie zaświadczenie z każdego innego kraju, w którym mieszkałaś co najmniej 6mcy.
   Wypełniony przez narzeczonego formularz I-134 wraz z podpisem! Do tego opcjonalnie, ale rekomendowane zaświadczenie z banku o aktualnym stanie konta, zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu. My czekaliśmy z tym do momentu zaakceptowania petycji narzeczeńskiej, aby dostarczyc im jak najświeższe informacje.
   Wymagają również dowody związku. Ja miałam tylko zdjęcia, ale nikt o nie nie poprosił.
   Warto niektóre dokumenty przygotować wcześniej, aby zaoszczędzić sobie czasu. Od zaakceptowania petycji narzeczeńskiej masz niecałe 4mce, by udać się do ambasady. Na sam koniec, kiedy będziesz już gotowa z plikiem dokumentów, umawiasz się online na rozmowę. Wpłacasz równowartość chyba 260$. U nas było to 928zł od osoby. Następnie wypełniasz formularz ds-160 online w j.angielskim, zatwierdzasz i drukujesz potwierdzenie wypełnionego formularza, który musisz koniecznie zabrać do ambasady.
   Nie stresuj się, wszystko jest do ogarnięcia. Ja sama wszystkim się zajęłam, dałam sobie doskonale radę. Jeśli masz jakieś pytania to napisz dreamgirlnat29@gmail.com
   Podane przeze mnie ceny dokumentów są cenami z mojego miasta.
   Jeśli masz prawo jazdy, wyrób sobie międzynarodowe. Koszt 35zł, 1 zdjęcie + wniosek = czekasz 3 dni na odbiór.
   Pozdrawiam. Kasiu uwielbiam Twój blog.

  • Reply
   kashienka
   6 sierpnia 2018 at 16:07

   Natalia, wow, dziękuję za taki długi i wyczerpujący komentarz <3 Na bank przyda się bardzo czytelnikom bloga! Dzięki, że podzieliłaś się tutaj swoim doświadczeniem :*

 • Reply
  Emilia
  21 czerwca 2018 at 19:22

  Hej, właśnie staramy się z Jacobem o wizę K1. Podobnie jak Ty zatrudnilismy prawnika, żeby być pewnym, że wszystko pójdzie gładko. Dopiero co wysłaliśmy papiery. Czy możesz mi powiedzieć jak długo trwał cały proces (od momentu złożenia papierów do momentu faktycznego otrzymania wizy)? Ps. Twój blog pozwala mi się oswoić z całym tematem przeprowadzki do USA 🙂

  • Reply
   kashienka
   1 sierpnia 2018 at 23:43

   Cieszę się bardzo, że mój blog trochę pamaga 🙂 U nas wszystko poszło błyskawicznie – od złożenia papierów do wizyty w ambasadzie minęło jakieś pięć miesięcy 🙂

 • Reply
  Cameron
  29 sierpnia 2018 at 15:36

  A w jakim terminie od ślubu trzeba wystąpić o adjustment of status (GC)? Jest tu jakiś wymóg?

  • Reply
   kashienka
   31 sierpnia 2018 at 16:28

   Nie wiem nic o jakimś odgórnym terminie, w którym trzeba wysłać papiery. Myślę, że wszystko zależy od tego jaki miałaś status przed ślubem, na jakiej wizie byłaś w USA itp. Ja byłam na wizie narzeczeńskiej, która kończyła się dzień po naszym ślubie, więc o adjustment of status wystąpiłam jak najszybciej.

  • Reply
   Nat
   5 października 2018 at 04:17

   Nie jestem w 100% pewna, ale chyba przed upływem terminu stempla w paszporcie. Jeśli dobrze pamiętam, to należy się zmieścić w czasie 90dni.

   • Reply
    kashienka
    13 listopada 2018 at 02:58

    90 dni jest na ślub, a nie na złożenie papierów o adjustment of status 🙂

 • Reply
  Renia
  14 października 2018 at 01:06

  Hej, prześledziłam wszystkie wpisy i na razie mam mętlik . Właśnie, mój mężczyzna wziąl się za wypełnianie petycji o wizę narzeczenską. Mieszka od kilkunastu lat w USA, zostal kiedyś wylosowany w loterii wizowej. On ma obywatelstwo amerykanskie, ale też polskie. Chcemy być razem i zastanawialiśmy się, czy ślub w Polsce, czy w Stanach. Mamy juz swoje lata i nie chcielibyśmy, żeby cały proces załatwiania mojego legalnego pobytu zabrał dużo czasu. Ja próbowałam, rok temu, wyjechać na wizę turystyczną – odmówili, bo akurat byłam na zwolnieniu lekarskim i nie miałam kolejnej umowy o pracę. Brałam też udział w loterii wizowej, ale nie wylosowano mnie. Mam nadzieję, że ta moja historia nie przeszkodzi w wyjeździe. Być może jest jakieś lepsze wyjście w naszej sytuacji. Jeśli tak, to proszę o porady.

  • Reply
   kashienka
   15 października 2018 at 02:30

   W tej sytuacji myślę, że zostaje Wam albo wiza narzeczeńska, albo ślub w Polsce i staranie się o wizę migracyjną w ramach programu łączenia rodzin 🙂 Nie wiem szczerze co jest lepszym rozwiązaniem – ale wydaje mi się że proces wizy narzeczeńskiej trwa nieco krócej, choć oczywiście nie jest to regułą.

 • Reply
  Martacz
  14 października 2018 at 21:57

  Cześć! 🙂
  Czekamy z narzeczonym na NOA2 i mamy nadzieję otrzymać je do dwóch lub trzech tygodni. Zaczynamy kompletować dokumenty i zastanawiam się, które z nich są wymagane w języku angielskim? Czy wszystko musi być przetłumaczone u tłumacza przysięgłego? Czy dokumenty wypełniane przez narzeczonego dostałaś od niego pocztą? Czy on jakieś dokuemnty składa po swojej stronie? Będę bardzo wdzięczna za informacje!

  • Reply
   kashienka
   2 listopada 2018 at 02:38

   Na tym etapie nie mieliśmy tłumaczonych żadnych dokumentów 🙂 Co do składania to najpierw pamiętam, że Brian wysyłał coś w USA, a przed rozmową w ambasadzie wydaje mi się, że przywiózł mi osobiście tę teczkę dokumentów skompletowaną przez adwokata.

 • Reply
  Doris
  1 listopada 2018 at 16:44

  Jak dlugo czeka sie na wize narzeczenska od moemntu zgloszenia do urzedu imigracyjnego?

  • Reply
   kashienka
   13 listopada 2018 at 02:23

   To zależy od konkretnej sytuacji. Zwykle jest to czas od kilku miesięcy do około roku.

 • Reply
  Zula
  23 marca 2019 at 21:01

  Petycja została złożona w styczniu i teraz sobie czekamy na rozwój sprawy. Śledzę statut petycji wizowej ale nie ma żadnych zmian narazie. Ciekawe, ile to potrwa. Czy jest coś , co w tym czasie można zalatwić w związku ze sprawą?
  Być może jest coś takiego, co należy załatwić, aby przyspieszyć proces w kolejnym etapie ? Proszę o dobre rady. Będę bardzo wdzięczna.

  • Reply
   kashienka
   27 marca 2019 at 03:39

   Z tego co wiem, to nie można nic zrobić, by przyspieszyć ten proces 🙁 Pozostaje uzbroić się cierpliwość – uwierz mi, znam ten ból!

 • Reply
  Aloshka
  2 kwietnia 2019 at 14:05

  Cześć dziewczyny! Ja jestem już po rozmowie i postanowiłam opisać tu swoją sprawę, bo może komuś pomogę, albo przynajmniej dodam otuchy. Udało mi się dostać wizę po 10 miesiącach od złożenia wniosku. Dosyć długo czekaliśmy na NOA2. W czasie oczekiwania byłam w stanach 2 razy i na szczęście nie miałam problemu z wjazdem. Składaliśmy petycje bez pomocy prawnika, bo nasza sytuacja jest dość jasna, jesteśmy razem 4 lata, mieszkaliśmy razem przez rok i odwiedziliśmy wspólnie ponad 10 krajów, poznaliśmy swoje rodziny itd. Przy przygotowaniu listy dokumentów korzystałam z wpisów Kasi i myślę, ze byłam świetnie przygotowana. W ambasadzie spędziłam 4 godziny i to właśnie oczekiwanie jest najgorsze. Pani konsul przewracała oczami czytając wnioski, więc stres się wzmagał. Podczas wywiadu zapytała o to gdzie mieszka mój narzeczony, poprosiła żebym trochę jej o nim opowiedziała, zapytała czy pracuje (zrezygnowałam z pracy miesiąc wcześniej, na szczęście nie miała z tym problemu), zapytała tez czy mam zamiar szukać pracy w Polsce, odpowiedziałam ze nie (bo przecież za miesiąc wyjeżdżam). Na to zareagowała śmiechem. Zapytała tez o nasze plany ślubne. Potem zapytała mnie czym zajmuje się mój narzeczony, a po chwili stwierdziła, ze przyznaje nam wizę! Nie prosiła o żadne dodatkowe dokumenty z teczki ani żadne „dowody”. Na każdą moja odpowiedz reagowała mówiąc „awesooooome, co szczerze mówiąc trochę zbiło mnie z tropu. Martwiłam się tez, bo byłam jedyna narzeczoną bez ukochanego, który by mnie wspierał. Dla tych którzy planują wizytę we dwoje – wszystkim pozwolili odpowiadać razem. Co do badań lekarskich, to udało mi się uniknąć szczepień, za wizytę i badania w Krakowie zapłaciłam łącznie 560zł. Polecam uzbroić się w cierpliwość, jeśli jesteście prawdziwą parą to na prawdę nie ma się czym martwić. Kasiu dziękuje Ci bardzo za wszystkie Twoje posty, gdyby nie Ty, to chyba rzuciłabym tymi wszystkimi papierami i została w Polsce.

  • Reply
   kashienka
   6 kwietnia 2019 at 04:55

   Ojejjj, ale mi miło <3 Cieszę się, że moje wpisy pomogły!
   No i dziękuję, że podzieliłaś się swoją historią - mnóstwo osób poszukujących informacji czyta te komentarze i to dla nich wielka pomoc! 🙂

  Leave a Reply