#PINKOCTOBER - A TY KIEDY OSTATNI RAZ SIĘ BADAŁAŚ? - Odkrywając Amerykę
#PINKOCTOBER
NA KAŻDY TEMAT

#PINKOCTOBER – A TY KIEDY OSTATNI RAZ SIĘ BADAŁAŚ?

Październik już od przeszło 20 lat jest uznawany na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi, a jego symbolem jest taka różowa wstążeczka. W tym miesiącu podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem nowotworów piersi. W tym roku i ja postanowiłam włączyć się do akcji #pinkoctober, bo uważam że to bardzo ważny i potrzebny temat. Mojego bloga czyta ok. 50 tys. osób miesięcznie, a 70% z nich to właśnie kobiety. Jeśli choć kilka z nich po przeczytaniu tego tekstu umówi się na badanie, to cel zostanie osiągnięty!

#PINKOCTOBER

#PINKOCTOBER CZYLI KILKA SŁÓW O AKCJI I O TYM, DLACZEGO TEN TEMAT JEST TAK ISTOTNY

Październik nazywany jest różowym miesiącem. Sporo osób nosi charakterystyczne przypinki w kształcie różowej wstążki, ważne budynki są podświetlone na różowo, organizowane są biegi i marsze, w których uczestniczy noszą różowe koszulki. Niektóre sklepy decydują się na różowe akcenty na wystawie, a inne sprzedają specjalne produkty z różową wstążeczką. Ten różowy kolor podobnie jak i wszechobecna różowa wstążka przypominają o tym, że październik jest miesiącem świadomości raka piersi (ang. breast cancer awareness).

Dlaczego przez cały miesiąc tak nagłaśnia się właśnie tę chorobę? Ano dlatego, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet. Co piętnaście sekund, jakaś kobieta na świecie słyszy diagnozę: “to rak piersi”. Co roku diagnozuje ten typ nowotworu u blisko 1,7 mln kobiet, a blisko 500 tys. umiera z jego powodu. Głównym powodem dlaczego wiele kobiet nadal przegrywa walkę z nowotworem piersi, jest zbyt późne wykrycie choroby. Gdy jest ona już w zaawansowanym stadium szanse na wyleczenie bardzo maleją.

Dlatego w ramach obchodów miesiąca świadomości nie tylko zbiera się pieniądze na nowoczesne metody leczenia, ale prowadzi się również działania edukacyjne skupiające się na profilaktyce i wczesnej diagnostyce choroby. Październik jest także miesiącem wsparcia dla osób, które walczą z tym nowotworem.

JAK PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO AKCJI #PINKOCTOBER ?

Przede wszystkim – zadbaj o własne badanie! Kiedy ostatnio byłaś na kontrolnej wizycie u swojego ginekologa, kiedy miałaś robione USG piersi albo mammografię? Kiedy ostatnio przeprowadziłaś samobadanie piersi? Czas to nadrobić! Może właśnie różowy miesiąc zmobilizuje Cię do zrobienia rutynowych badań? Ja zapisałam się na najbliższy piątek. (tutaj przeczytacie wszystko na temat tego, jak prawidłowo wykonać badanie piersi.)

Oprócz tego możesz też namówić do zbadanie się bliskie Ci kobiety. Zadzwoń do mamy, siostry, przyjaciółki lub kuzynki i spytaj kiedy ostatni raz się badały. Twoja troska o ich zdrowie może uratować ich życie! Pamiętaj, że choć częstotliwość występowania tej choroby wzrasta z wiekiem, to coraz częściej dotyka także i młodsze kobiety.

Możesz też przyłączyć się do jakiegoś wydarzenia związanego z różowym październikiem organizowanym w Twojej okolicy. Ja dwa lata temu brałam udział w biegu charytatywnym zbierających fundusze właśnie na leczenie raka piersi organizowanego przez naszą lokalną drużynę futbolową i w tym roku też planuję wziąć w tym wydarzeniu. Cały stadion Tampa Bay Buccaneers tego dnia zmienia kolor na różowy! W różowych koszulkach występują bowiem wszyscy uczestniczy biegu – często całe rodziny, firmy, a także wiele kobiet, które zmierzyły się już z nowotworem. Oczywiście dochód z takiego wydarzenia wspiera działania profilaktyczne a także leczenie pacjentek z rakiem piersi.

Jeśli masz taką możliwość, postaraj się wesprzeć #pinkoctober również małym datkiem wspierającym działania przeciwko rakowi piersi. Nawet niewielka suma się liczy! Niektóre firmy (chociażby Avon czy Estee Lauder) wypuszczają tej okazji specjalne limitowane serie kosmetyków albo drobne gadżety. Kupując produkty z różową wstążeczką również wspierasz ten szczytny cel. Ponadto można dalej szerzyć świadomość i pokazać wsparcie chorym. Możecie też oczywiście udostępnić ten wpis lub moje zdjęcie na IG. Pamiętajcie, razem możemy zdziałać więcej <3

*

To tego typu wpis na moim blogu, ale cieszę się że zdecydowałam się go dodać. Być może natrafi na niego osoba, którą akcja #pinkoctober zmobilizuje do zbadania się, a także zachęcenia do badania inne osoby. Zamierzacie się włączyć w tegoroczny różowy październik? Jeśli tak, to w jaki sposób? 🙂

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply
  Pchla Szachrajka
  3 października 2019 at 09:43

  Oby więcej takich wpisow! Zapytalsm sie ostatnio kolezanki kiedy ostatni raz byla u ginekologa. Babka 35+ powiedziala: nie wiem z 5 lat temu? Niestety ludzie nie zdaja dobie sprawy z zagrozenia..,

  • Reply
   kashienka
   5 października 2019 at 04:06

   Niestety obawiam się, że Twoja koleżanka nie jest pojedynczym przypadkiem 🙁

 • Reply
  kama
  3 października 2019 at 22:08

  Temat znam od podszewki, bo chora była moja najbliższa kuzynka, na szczęście zdiagnozowana we wczesnym stadium i udało jej się wygrać walkę z chorobą.. Dobrze, że nie stronisz od takich tematów Kasia.

  • Reply
   kashienka
   4 października 2019 at 04:11

   Cieszę się, że udało jej się pokonać chorobę, dużo zdrówka dla niej! Temat ważny, więc nie wyobrażam sobie, by go nie poruszać 🙂

  Leave a Reply