NAUKA POLSKIEGO ZA GRANICĄ - DLACZEGO WARTO? - Odkrywając Amerykę
ŻYCIE W STANACH

NAUKA POLSKIEGO ZA GRANICĄ – DLACZEGO WARTO?

Życie emigranta to nie tylko blaski, ale również cienie. Choć zwykle doceniamy swoje życie poza granicami kraju, to trzeba pamiętać, że nie jest to życie zupełnie bezproblemowe, a niektóre decyzje, z którymi musimy się zmierzyć, osobom żyjącym w kraju własnego urodzenia są zupełnie obce. Chociażby ta – jeśli na obczyźnie zdecydujemy się na potomostwo, to w jakim języku rozmawiać ze swoim dzieckiem? Dla niektórych nauka języka polskiego to niepotrzebny wymysł, natomiast inni nie wyobrażają sobie, by dziecko nie znało języka przodków. I to właśnie tej drugiej grupie dedykuję niniejszy wpis. Opowiem Wam dzisiaj o ciekawej alternatywie nauki języka polskiego. Zapraszam do czytania!

DWUJĘZYCZNOŚĆ TO WIELKI PRZYWILEJ

Zawsze lubiłam języki obce, a ich nauka nigdy nie przysparzała mi większych trudności. Mimo tej łatwości w przyswajaniu obcych słówek, zawsze z lekką nutką zazdrości słuchałam osób urodzonych w rodzinach dwujęzycznych, bądź Polaków, którzy część dzieciństwa spędzili poza krajem. Małe dziecko chłonie język jak gąbka, więc wychowane w rodzinie posługującej się więcej niż jednym językiem, bądź “przeniesione” w dzieciństwie za granicę, staje się wielojęzyczne w sposób zupełnie naturalny!

Sama nie mam dzieci, ale gdybym miała zdecydować się na macierzyństwo w Stanach, to chciałabym by moje dziecko miało kontakt z językiem polskim od samego początku. Bycie dwujęzycznym to ogromny przywilej i jeśli mogłabym sprawić, by moje dziecko komunikowało się płynnie w więcej niż jednym języku, to zrobiłabym wszystko, by tak właśnie było. Dzieci dwujęzyczne rozwijają się szybciej niż rówieśnicy, a poznanie dwóch różnych systemów językowych poprawia pamięć, rozwija twórcze myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. Mnie osobiście zależałoby także, by moje dziecko czuło się komfortowo podczas corocznych wakacji w Polsce! Byłoby super, gdyby umiało dogadać się z moimi bliskimi w ich ojczystym języku 🙂

Nauka języka wymaga oczywiście pewnej konswencji. Z czasem dziecko choć “osłuchane” z językiem polskim w domu, zaczyna się chętniej posługiwać językiem, którym komunikuje się z rówieśnikami. To całkowicie naturalne zjawisko i zmuszanie dziecka do używania polskiego nie jest dobre. Nauka kojarzona z przymusem nigdy nie będzie efektywna! Zamiast tego – warto wypróbować różne metody, by dziecko samo chciało doskonalić swoje językowe umiejętności.

DLACZEGO AKURAT POLONIJKA?

Oprócz nauki języka przez zabawę dla najmłodszych pociech, warto przyjrzeć się także opcjom dla dzieci nieco starszych. Dla osób, których nie przekonują sobotnie zajęcia w polskich szkołach (podejrzewam, że sama czułabym się poszkodowana gdybym musiała poświęcić swój weekend na siedzenie w ławce!) świetną alternatywą jest interaktywna polska szkoła online. Pozwólcie, że powiem Wam parę słów o Polonijce!

Polonijka to projekt przeznaczony dla dzieci w wieku 5-15 lat mieszkających za granicą. Nowoczesny system edukacji w Polonijnej Szkole Podstawowej umożliwia naukę w dogodnej lokalizacji i o każdej porze – nauka może odbywać się w domu lub w każdym miejscu z dostępem do Internetu. Polonijka oferuje nowoczesny i efektywny system nauczania -dostęp 24/7 do scenariuszy lekcyjnych oraz gier i zabaw edukacyjnych za pośrednictwem platftormy, a także lekcje o on-line z polskimi nauczycielami. Oprócz nauki i świetnej zabawy, dzieci mają także możliwość nawiązania przyjaźni z rówieśnikami na całym świecie!

Rodzice mają do wyboru różne pakiety, a w nich różne warianty nauki dopasowane do potrzeb ich dziecka. Co ważne przed zakupem można sprawdzić jak działa Polonijka poprzez specjalne konto testowe! Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę szkoły. Zachęcam Was również do zajrzenia na Instagram oraz Facebook Polonijki! 🙂

*

Jeśli uważacie, że żyjąc na emigracji warto uczyć swoje dziecko polskiego, to z pewnością próbujecie lub macie zamiar spróbować różnych metod nauki. Od śpiewania kołysanek po polsku i nauki przez zabawę, aż po lekcje w bardziej dosłownym tego słowa znaczeniu. Moim zdaniem, szkoła online, w której dziecko może opanowywać materiał we własnym czasie i tempie jest świetną alternatywą do stacjonarnych placówek. Interaktywne lekcje, gry i zabawy a także kontakt z rówieśnikami z całego świat, który proponuje Polonijka wydają zdecydowanie się bardziej atrakcyjne niż tradycyjna nauka w szkolnej ławce!

Co sądzicie o nauce języka polskiego dzieci mieszkających poza granicami Polski? Czy waszym zdaniem warto poznać język przodków czy niekoniecznie? A może ktoś z Was sam wychowuje swoje dziecko w dwóch językach?


Wpis powstał we współpracy ze szkołą językową Polonijka.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply