POWRÓT DO PODRÓŻY: JAK ZAPLANOWAĆ WAKACJE W USA? Odkrywając Amerykę
O WSZYSTKIM INNYM

POWRÓT DO PODRÓŻY: JAK ZAPLANOWAĆ WAKACJE W USA?

Miniony rok bardzo ograniczył nasze odkrywanie świata i siłą rzeczy zamiast na dalekich podróżach skupiliśmy się na poznawaniu uroków najbliższej okolicy. Lokalne podróżowanie miało oczywiście swoje plusy. Ja sama w 2020 roku dotarłam chociażby na Mazury – po raz pierwszy w życiu! Jednak po niemal 1,5 roku od wybuchu pandemii powoli wracamy do normalności i znów możemy planować dalsze wojaże 🙂 Czas ograniczonej mobilności zaostrzył apetyt na poznawanie odległych zakątków świata i nauczył nas, że nie warto odkładać marzeń na później. W dzisiejszym wpisie opowiem Wam, jak zaplanować wakacje w USA i podpowiem, gdzie szukać połączeń lotniczych. Zapraszam do czytania!

KLIKNIJ TUTAJ, BY SPRAWDZIĆ LOTY DO USA

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ, PLANUJĄC WYMARZONĄ PODRÓŻ ZA OCEAN?

Najstarsze na świecie parki narodowe, wielkie kaniony, niekończące się drogi i tętniące życiem miasta, które znamy z filmów i seriali. Stany Zjednoczone są tak zróżnicowane geograficzne i kulturowo, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezależnie jednak, czy pragniecie zobaczyć Dolinę Śmierci i wulkany błotne w Yellowstone, czy marzy Wam się sztuka na Broadwayu i piknik w Central Parku, planując wakacje w USA, musicie pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Mierz siły na zamiary

Podróży do USA nie planuje się z dnia na dzień. Poprzedza ją najczęściej wiele tygodni przygotowań, podczas których czytamy przewodniki, oglądamy relacje z podróży i rozmawiamy ze znajomymi, którzy już tam byli. Na tej podstawie powstaje lista miejsc, które koniecznie chcemy zobaczyć.

Tworząc osobistą „mapę marzeń”, zwróćcie uwagę na odległości. Przykładowo, wydawać by się mogło, że wodospad Niagara leży rzut beretem od Nowego Jorku. W rzeczywistości jest to odległość 650 km, a więc cały dzień jazdy samochodem. Nie ma też co liczyć, że ogromne metropolie, takie jak Nowy Jork, da się zwiedzić w 2 dni. Manhattan, Time Square, Brooklyn Bridge, Statua Wolności… nawet tydzień to za mało, by się tym wszystkim nacieszyć. Najlepiej skupić się na jednym regionie Stanów Zjednoczonych (np. stan Kalifornia) i to wokół niego planować trasę.

Bądź przygotowany na zmianę planów

Podróże, zwłaszcza te dalekie, zawsze wymagały pewnej elastyczności, ale nie ma co ukrywać – w czasach covidowych zmiany w planie podróży są jeszcze bardziej prawdopodobne. Zasady, które obowiązywały jeszcze tydzień temu, w dniu wylotu mogą być już nieaktualne. Gdy leciałam do Polski, restrykcje dotyczące pasażerów tranzytowych w kraju, gdzie miałam przesiadkę, zmieniły się dosłownie kilka dni przed wylotem. Podobnie było z wyjazdem samochodem do Chorwacji – zasady zmieniły się dwa dni po moim przekroczeniu chorwackiej granicy. Rozluźnianie bądź zaostrzanie restrykcji przez poszczególne kraje może wpłynąć także na zmianę dnia czy godziny wylotu. Warto o tym pamiętać, by uniknąć późniejszych frustracji.

Podróże z Europy do Stanów Zjednoczonych są na tę chwilę (lipiec 2021 r.) możliwe, ale tylko dla części podróżnych np. obywateli amerykańskich oraz niektórych członków ich rodzin. Mam jednak nadzieję, że lada moment obostrzenia zostaną złagodzone i wakacje w USA będą osiagalne dla wszystkich. Więcej informacji na temat aktualnych restrykcji można sprawdzić, korzystając z narzędzia SHERPA na stronie lot.com.

WAKACJE W USA

Bardzo fajne udogodnienie z tym związane wprowadziły PLL LOT. Jeśli nie możemy wyruszyć w podróż zgodnie z zakupioną rezerwacją, możemy skorzystać z opcji darmowej zmiany terminu lub kierunku podróży. Dotyczy to biletów na wszystkie połączenia LOT-u zakupionych przed 31.07.2021 r. Bezpłatnego dokonywania zmian w rezerwacjach można dokonywać przez rok od daty zakupu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O DARMOWEJ ZMIANIE REZERWACJI

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Od dawna powtarzam, że ubezpieczenie się w podróży to podstawa I mam nadzieję, że Ty również myślisz podobnie. Jeśli jednak głos w Twojej głowie mówi „eee, a co takiego może mi się stać?” to poczytaj historię ludzi, którym coś się w podróży przytrafiło i musieli opłacić ogromną fakturę ze szpitala z własnej kieszeni! Tnąc koszty podróży, zdecydowanie nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Samo złapanie wirusa to nic przyjemnego, ale złapanie go na zagranicznych wakacjach i związana z tym konieczność izolacji albo nawet hospitalizacji to już duży problem… Lepiej więc być przygotowanym na każdą sytuację.

Dostosuj plan podróży do możliwości

Są kraje, które mają dość liberalne podejście do tematu pandemii i są takie, gdzie restrykcji wciąż jest bardzo dużo. Podobnie jest ze stanami USA, gdzie to głównie gubernatorzy poszczególnych stanów, decydują o środkach bezpieczeństwa obowiązujących w danym regionie. Przykładowo, niektóre stany, takie jak Kansas i New Hampshire lub hrabstwo Los Angeles, wprowadziły obowiązkową kwarantannę w przypadku podróży międzynarodowych.

WAKACJE W USA

Zapoznaj się też z wytycznymi miejsc, które zamierzasz odwiedzić. Być może muzeum, które było na Twojej „bucket list” nadal pozostaje zamknięte, a bilet wstępu na oszklony taras widokowy, trzeba zarezerwować z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem ze względu na limit osób? Dostosowując plan podróży do zasad panujących w konkretnych miejscach, unikniesz późniejszego rozczarowania!

Pokaż negatywny wynik testu

Aby dostać się na pokład samolotu lecącego do USA koniecznie jest zrobienie testu na COVID-19 na 72 godziny przed wylotem. Negatywny wynik testu (wydrukowany lub w formie elektronicznej) pozwala wlecieć na teren Stanów Zjednoczonych. Wymóg ten dotyczy wszystkich podróżnych, w tym obywateli USA, rezydentów i podróżnych tranzytowych, a nawet podróżnych, którzy zostali zaszczepieni. Wyjątek stanowią dzieci poniżej 2. roku życia oraz osoby, które wyleczyły się z COVID-19 w ciągu ostatnich 90 dni. Szczegółowe instrukcje, jakiego rodzaju test jest akceptowany przed wejściem na pokład, możesz otrzymać, kontaktując się z linią lotniczą. Na chwilę obecną (czerwiec 2021) są to: test antygenowy, test kwasu nukleinowego, test RT-PCR, test RT-LAMP oraz test TMA.

Pamiętaj o niezbędnych dokumentach

Odkąd Polska dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego, wreszcie można latać do USA bez ograniczeń – wystarczy kupić bilet, zrobić test, wsiąść do samolotu i ruszyć w podróż życia. Wymagany jest jedynie ważny paszport oraz rejestracja w systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Wniosek ESTA należy złożyć nie później niż 72 godziny przed planowanym wylotem. Taka autoryzacja kosztuje 14 dolarów i jest ważna przez 2 lata. Co istotne, w dniu wylotu musimy mieć już wykupiony bilet powrotny do Polski.

JAKI LOT DO USA WYBRAĆ?

Jako osoba, która leciała przez ocean trzy tygodnie temu, mogę doradzić Ci jedno – im mniej przesiadek, tym lepiej. Ja generalnie jestem przyzwyczajona do przesiadek podczas lotu, ale w obecnej sytuacji zdecyduję się raczej na bezpośrednie loty do USA. Dlaczego? Ano dlatego, że każda przesiadka na terenie innego państwa, to dodatkowe zasady, które jak wszystko inne – mogą się zmienić w każdym momencie. Dlatego połączenie lotnicze, w którym wsiadamy do samolotu w Polsce, a lądujemy w Ameryce Północnej, bez konieczności zmiany samolotu gdzieś w Europie, to zdecydowanie najlepszy pomysł.

I właśnie w związku z tym mam bardzo dobrą wiadomość dla osób planujących wakacje w USA. USA. Mianowicie – PLL LOT wznowiły rejsy na rejsach transatlantyckich! Od czerwca raz dziennie wykonywane są rejsy z Warszawy do Nowego Jorku (JFK) oraz Chicago. Cztery razy tygodniowo z Warszawy do Toronto oraz trzy razy tygodniowo z Warszawy do Newark. Wznowione zostały również połączenia do Miami i Los Angeles w liczbie dwóch każdego tygodnia. Ponadto wykonywane będą loty bezpośrednie z Krakowa do Chicago i Nowego Jorku oraz z Rzeszowa do Newark.

KLIKNIJ TUTAJ, BY SPRAWDZIĆ CENY LOTÓW DO USA

Podczas lotu PLL LOT podróżujący mogą liczyć na pakiet usług bezpłatnych (takich jak poczęstunek, dostęp do szerokiej oferty muzyki i filmów czy e-prasy) oraz płatnych (Sky Bar, posiłek klasy Premium lub rezerwacja ulubionego miejsca). Wprowadzono też liczne udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi. Są to między innymi zniżki na przelot dzieci do 12. roku życia, niespodzianki podczas rejsu czy możliwość zabrania składanego wózka lub fotelika. Na pokładzie znajduje się też specjalna kołyska i przewijaki dla niemowląt.

*

Stopniowy powrót do normalności skłania zapalonych podróżników do planowania dalszych wojaży. A Stany Zjednoczone nadal są na podróżniczej liście marzeń wielu osób. Nie dziwi mnie to, bo sama od siedmiu lat „odkrywam Amerykę”, a lista miejsc do odwiedzenia wcale się nie kurczy! Planując wymarzoną podróż, warto pamiętać o kilku zasadach, aby wakacje w USA były niezapomnianym przeżyciem. Bardzo kibicuję osobom marzącym o podróży za ocean, by w tym roku udało im się zrealizować to marzenie! Kto z Was planuje wyjazd do Stanów w najbliższej przyszłości?


Wpis powstał we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply