7 FAKTÓW I MITÓW NA TEMAT PERFUM - Odkrywając Amerykę
FAKTY I MITY NA TEMAT PERFUM
URODA

7 FAKTÓW I MITÓW NA TEMAT PERFUM

Walentynki już tuż tuż i podejrzewam, że wiele osób zastanawia się jaki prezent sprawić ukochanej osobie z okazji tego święta. Moim zdaniem dobrym pomysłem jest zaproszenie na pyszną kolację, bukiet kwiatów albo… buteleczka perfum. Może nie są to najbardziej wyszukane propozycje, ale nie sądzicie, że sam Dzień Zakochanych również jest dosyć sztamowym świętem? 😉 A mały flakonik perfum – czy to ulubiony klasyk, czy jakaś zaskakująca nowość z pewnością wywoła uśmiech na twarzy obdarowanej osoby. W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Was fakty i mity na temat perfum. Ciekawe, które z popularnych stwierdzeń są prawdziwe, a które to bzdury, w które nadal wierzy wiele osób?

Testery są mocniejsze i lepsze jakościowo niż perfume

MIT!

To chyba najczęściej powtarzany perfumiarski mit! Trwalsze testery mają rzekomo tylko zachęcić klienta do zakupu, a tymczasem sprzedawany jest produkt o słabszych właściwościach zapachowych. To nieprawda, ponieważ oferowanie towarów do testu o składzie odbiegającym od składu produktu, który kupujemy, jest prawnie zabronione. A klient, który kupiłby “wadliwy” perfum, a potem udowodnił, że jest on gorszej jakości niż tester, mógłby oskarżyć producenta o oszustwo. Ponadto, wypuszczanie na rynek perfumów i testerów o innych składach wymagałoby stworzenia odrębnej linii produkcyjnej, co nie byłoby zbyt opłacalne dla producenta. Prawda natomiast taka, że testery są wybierane losowo spośród zwykłych flakoników perfum, choć czasem nie posiadają ich wszystkich cech, np. brakuje im korka.

Te same perfumy mogą pachnieć zupełnie inaczej na różnych osobach

FAKT!

Wiele osób skusiło się choć raz w życiu na zakup perfum, które zachwyciły ich na innej osobie, tymczasem na nich samych.. pachniały zupełnie inaczej! Dzieje się tak dlatego, że na ostateczny efekt ma wpływa nie tylko zapach we flakoniku, ale także zapach naszego ciała. A na ten z kolei wpływa dieta, stan zdrowia, zażywane leki, używki oraz rodzaj skóry. W rezultacie, ten sam zapach perfum na innej osobie może dawać zupełnie odmienne wrażenia zapachowe.

Kawa neutralizuje zapach perfum

MIT!

Jeden z największych mitów na temat pefum, mówi o tym, że podczas wizyty w perfumerii i wybierania właściwego zapachu, dobrze jest powąchać kawę by “zresetować” w ten sposób zmysł węchu i umożliwić dalsze testowanie. W wielu perfumeriach można znaleźć nawet małe słoiki z ziarnami kawy! Tymczasem te kawowe właściwości oczyszczające receptory to zwyczajny mit. Zapach kawy jest równie intensywny, jak zapach perfum i podrażnia nasz węch tak samo jak perfumy. Lepszym pomysłem będzie zrobienie sobie chwili przerwy w testowaniu i zaczerpnięcie świeżego powietrza, a jeszcze lepszym – przetestowanie maksymalnie trzech zapachów podczas jednej wizyty w perfumerii.

Włosy utrzymują zapach lepiej niż skóra

FAKT!

Faktycznie włosy utrzymują zapach często dłużej i rozprzestrzeniają go lepiej niż skóra, szczególnie gdy perfumem spryska się włosy jeszcze wilgotne. Dlatego sporo osób, szczególnie pań, aplikuje perfumy właśnie w taki sposób. Niestety, okazuje się, że takie działanie nie jest zbyt zdrowe dla naszych włosów. Alkohol zawarty w perfumach powoduje przesuszenie, a jeśli ktoś używa tego “triku” zbyt często – może prowadzić do zniszczenia włosów. W tym przypadku lepiej sprawdzą się mgiełki zapachowe, które są delikatniejsze i zawierają mniej alkoholu niż damskie perfumy.

Łazienka to dobre miejsce do przechowywania perfum

MIT!

Bardzo częsty błąd, popełniany przez wiele osób, to trzymanie flakoników z perfumami w łazience. To w końcu tam najczęściej przechowujemy wszystkie inne kosmetyki i tam też używamy perfum – zaraz po kąpieli czy wyjściu spod prysznica. Jednak perfumowi eksperci zgodnie twierdzą, że trzymanie perfum w łazience to zły pomysł. Perfumy stojące w łazience są narażone na działanie nadmiernej wilgoci, gwałtowne zmiany temperatury a także działanie mocnego, sztucznego światła, co niestety negatywnie wpływa na ich trwałość. 

Człowiek przyzwyczaja się do zapachu perfum, które używa i z czasem przestaje je czuć

FAKT!

Po pewnym czasie codziennego używania nowych perfum zauważamy, że zapach nie jest już tak samo intensywny, jak na początku – często możemy poczuć go tylko przy aplikacji, a w ciągu dnia już niekoniecznie. “Odpowiedzialne” za ten stan rzeczy są dwa procesy: adaptacja sensoryczna i habituacja. Pierwszy z procesów sprawia, że po pewnym czasie przestajemy czuć nawet bardzo silny zapach. Natomiast drugi z nich jest bardziej długotrwały – to stopniowe zanikanie reakcji na stale powtarzające się bodźce. Mózg człowieka kataloguje znane mu zapachy i z czasem zaczyna je ignorować, skupiając się na tych świeżych i nowych. Dlatego po pewnym czasie regularnego używania określonego perfumu przestajemy go czuć, tak samo jak nie czujemy zapachu własnego domu. 

Kobiety nie powinny używać męskich zapachów

MIT!

Podział perfum na zapachy damskie i męskie jest podziałem umownym – swoją drogą do końca XIX taki podział w ogóle nie istniał 😉 Osobiście poznałam dziewczynę, która używała wyłącznie męskich perfum! A ja nie zdawałam sobie z tego sprawy, dopóki sama mi o tym nie powiedziała i to w momencie, gdy skomplementowałam jej zapach. Skóra męska jest grubsza od skóry kobiet, bardziej zwarta i mocniej ukrwiona. To sprawia, że perfumy zaaplikowane na skórę kobiety i mężczyzny pachną zupełnie inaczej. Dlatego sugerowanie się takimi podziałami nie ma sensu, gdy dany zapach nam się podoba i dobrze się z nim czujemy 🙂

*

Ciekawa jestem, czy słyszeliście kiedyś powyższe stwierdzenia i czy umieliście bezbłędnie odróżnić fakty od mitów? 🙂 Sama przyznam, że o nieprawidłowym przechowywaniu perfum w łazience dowiedziałam się dopiero pisząc ten artykuł! Osobiście bardzo lubię takie ciekawostki i mam nadzieję, że i dla Was okazały się one interesujące.

Kto z Was planuje zapachowe zakupy przed Walentynkami? Nowe perfumy o ciekawej nucie zapachowej to zawsze fajny pomysł na prezent dla ukochanej osoby albo.. dla siebie 😉 Tak, wiem kochać powinno się cały rok, ale z drugiej strony – kiedy nie rozpieścić się pachnącym podarunkiem, jak właśnie 14 lutego?

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply