CENTRAL PARK - 10 RZECZY, JAKICH O NIM NIE WIECIE - Odkrywając Amerykę
CENTRAL PARK
PODRÓŻE PO AMERYCE

CENTRAL PARK – 10 RZECZY, JAKICH O NIM NIE WIECIE

Chyba żadne miasto w USA nie wzbudza w ludziach tylu emocji co Nowy Jork. Choć nie jest to moje ulubione miejsce za oceanem, to muszę przyznać, że Nowy Jork ma w sobie coś fascynującego. Zeszłej jesieni udało mi się tam wybrać po raz kolejny i zaliczyć wymarzony jesienny spacer po Central Park (kilka spacerowych kadrów możecie zobaczyć tutaj). A dzisiaj mam dla Was 10 ciekawostek na temat tego najsłynniejszego parku w USA. Podejrzewam, że niektóre z nich mogą Was zaskoczyć! Zapraszam do czytania 🙂

Rozmiar ma znaczenie

Central Park jest naprawdę sporym parkiem. W chwili obecnej zajmuje powierzchnię 341 hektarów. Dla porównania – to więcej niż Watykan i Monako razem wzięte! Central Park ma kształt prostokątna – ma 4 kilometry długości i 0,8 kilometra szerokości.

Park na odludziu

W 1853 roku władze miejskie postanowiły założyć na Manhattanie pierwszy tak duży publiczny park. Ówczesny teren parku był uważany za odludzie i zamieszkany był przez zbiegłych niewolników oraz hodowców świń.

Jeden park droższy niż cała Alaska

Teren parku, mimo że położony wówczas na uboczu, wcale nie był tani. Zakup tej ziemi kosztował Nowojorczyków około 7,4 miliona dolarów. Dla porównania, Stany Zjednoczone kupiły od Rosjan Alaskę liczącą ponad 600 tysięcy mil za mniejszą kwotę: 7,2 miliona dolarów.

Prawdziwa przyczyna powstania parku

Choć oficjalnym powodem budowy parku był szybki rozwój miasta i potrzeba stworzenia miejsca wypoczynku i rekreacji dla ludzi to nieoficjalnie mówi się, że równie ważne (jeśli nie ważniejsze!) było zwiększenie wartości okolicznych gruntów i nieruchomości. No cóż, trzeba przyznać że to udało im się znakomicie – mieszkania w pobliżu Central Parku kosztują krocie!

Konkurs wygrywa…

Zwycięski projekt na zagospodarowanie parku wybrano w drodze otwartego konkursu. Konkurs zawierał sporo wytycznych – projekt parku musiał koniecznie uwzględniać np. główną fontannę, miejsce na salę koncertową oraz parady, wieżę widokową czy lodowisko. Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux pokonali 32 konkurentów i wygrali przetarg na zaprojektowanie Central Parku.

CENTRAL PARK

Żmudna budowa parku

Budowa najsłynniejszego parku nie była łatwa. Przekształcenie bagnistego obszaru pełnego kamieni w teren nadający się do użytku trwało ponad 15 lat i wymagało pracy około 20000 robotników. Zanim park zaczął przypominać zieloną oazę koniecznie było chociażby osuszanie bagien, nawiezienie ogromnej ilości ziemi uprawnej z New Jersey czy rozbicie ogromnych kamieni za pomocą ładunków wybuchowych i wywiezienie ich z terenu parku.

Na Sheep Meadow naprawdę pasły się owce

Choć dziś trudno w to uwierzyć, to wielka łąka na terenie parku o nazwie Sheep Meadow naprawdę służyła kiedyś do wypasu owiec. Był to pomysł jednego z projektantów i podobno był on podyktowany… względami estetycznymi. Szare i białe owce miały zrównoważyć soczystą zieleń trawy.

Sekret zaokrąglonych parkowych alejek

Szlaki dróg w parku zostały zaprojektowane w dość charakterystyczny sposób. Posiadają one łuki, które niegdyś miały zapobiec wyścigom dorożek. Niestety czasy się zmieniły i te kręte dróżki zachęcają obecnie do szybkiej jazdy na rowerze!

Park nieprzyjazny dzieciom

Park został zaprojektowany jako miejsce do spacerów oraz relaksu. Jego pierwotny plan nie uwzględniał natomiast żadnych placów zabaw ani atrakcji dla najmłodszych. Wszystko dlatego, że jeden z projektantów nie był entuzjastą dziecięcych zabaw na trawie. Na szczęście obecnie dzieciaki są w Central Parku zdecydowanie milej widziane 😉

Polski akcent w amerykańskim parku

Ostatnia ciekawostka jest związana z polskim akcentem w najsłynniejszym amerykańskim parku. Nie wiem czy wiecie, ale jednym z 29 pomników na terenie parku, jest pomnik Władysława Jagiełły. Monument z brązu przedstawia polskiego króla siedzącego na koniu i trzymającego nad głową dwa skrzyżowane miecze.

CENTRAL PARK

*

Ach, chętnie wróciłabym do Central Parku na kolejny spacer – być może tym razem wiosenny? 🙂 Mam nadzieję, że ciekawostki związane z parkiem Wam się spodobały i dowiedzieliście czegoś nowego. Który fakt zaskoczył Was najbardziej? Mieliście kiedyś okazję dotrzeć do Central Parku?

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply
  Mila
  14 stycznia 2020 at 22:19

  central park to moje najwieksze marzenie! nie do wiary ze to kiedys bylo odludzie 😮

 • Reply
  czytelniczka85
  16 stycznia 2020 at 21:44

  Fajnie, że ustawiono Jagiełłę w Central Parku 🙂

 • Reply
  Ogryzka
  18 stycznia 2020 at 07:27

  Najbardziej zaskoczył mnie brak miejsca dla dzieci. Jasne, że mógł za nimi nie przepadać, ale mogłoby się wydawać że na tak dużej powierzchni wszystko da się pogodzić.

  • Reply
   Traveler
   12 lutego 2020 at 08:57

   To inne czasy były, innymi kategoriami ludzie myśleli. Kiedyś nie chcieli czegoś, to nie było i nie bardzo im się chciało myśleć o innych 🙂

  Leave a Reply