DOM W STYLU COASTAL - HOT OR NOT? - Odkrywając Amerykę
WNĘTRZA

DOM W STYLU COASTAL – HOT OR NOT?

Często dostaję od Was pytania o styl, w jakim urządzone są domy w USA. Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć, bo niestety mam wrażenie, że wiele amerykańskich wnętrz wygląda tak, jakby były urządzane… bez żadnego stylu 😉 O ile eklektyzm może być ciekawy, ale połączenie kilkunastu przypadkowych elementów bez żadnego pomysłu już niekoniecznie. Mimo to uwielbiam ten temat, więc często przeglądam sobie wnętrzarskie magazyny lub inspiracje z pinteresta. Kiedyś pisałam Wam o amerykańskiej modzie na styl farmhouse (tutaj), a dziś opowiem o kolejnym ciekawym trendzie za oceanem – czyli o coastal style. Jesteście ciekawy czym charakteryzuje się dom w stylu coastal? To zapraszam do czytania i oglądania.

źródła obrazków: 1, 2, 3

COASTAL STYLE – CO TO TAKIEGO?

Coastal style to po polsku styl nadmorski. Nie wiem dlaczego jednak słowo “nadmorski” kojarzy mi się jednoznacznie z biało-granatowymi elementami, kotwicą i typowo marynistycznymi dodatkami. Tymczasem “coastal” to stylowe wnętrze domu położonego nad brzegiem oceanu. Jasne, przestrzenne, komfortowe, niewymuszone, ale pełne uroku. Kluczową rolę gra tutaj naturalne światło, jasne kolory i naturalne materiały.

Wnętrze jest proste, wygodne i relaksujące oko niczym spacer brzegiem oceanu. Pozwala poczuć wakacyjny i beztroski klimat niemal przez cały rok, nawet gdy do wybrzeża dzieli człowieka spory kawałek drogi. Style coastal nie ma sztywnych ram, pozwala na wiele interpretacji.

źródła obrazków: 1, 2, 3

źródła obrazków: 1, 2, 3, 4, 5, 6

ELEMENTY CHARAKTERYSTYCZNE DLA WNĘTRZA W STYLU COASTAL

Zacznijmy od kolorystyki. Pierwsze skrzypce we wnętrzu w stylu coastal gra oczywiście biel. Kolor biały optycznie powiększa przestrzeń, dodaje spokoju i harmonii. Styl coastal czerpie inspirację z nadmorskiego klimatu, a więc bieli towarzyszą kolory oceanu, plaży oraz nieba. Dozwolone są więc różne odmiany niebieskości, a więc lazur, turkus, błękit czy granat. Mogą występować pojedyncze mocne kolorystycznie elementy, ale najczęściej odcienie niebieskości są delikatne, stonowane i lekko rozbielone. Do tego oczywiście najróżniejsze odcienie beżu i szarości. Unika się kolorów krzykliwych, intensywnych jak czerwień, pomarańcz czy róż.

Meble są najczęściej drewniane, pomalowane na biało bądź w naturalnym jasnym odcieniu drewna. Fajne sprawdzą się przecierane blaty czy elementy sprawiające wrażenie wypłowiałych na słońcu albo rozjaśnionych słoną wodą. Do stylu coastal idealnie pasuje tzw. driftwood, czyli drewno wyrzucone nad brzeg morza. Jeśli chodzi o dodatki to podobnie jak w przypadku stylu modern farmhouse stawia się na naturalne materiały typu wiklina, kamień, len, juta, czy bawełna. Typowo marynistyczne dodatki typu biało-granatowe pasy czy kotwice mogą się oczywiście pojawić się tu i ówdzie, ale używa się je w ograniczony sposób – bo te z kolei wpisują się zdecydowanie bardziej w trend “nautical” 😉

*

Dom w stylu coastal, pozwalający poczuć wakacyjny relaks przez cały rok – czy to nie brzmi jak spełnienie marzeń? <3 Ja zdecydowanie jestem na tak! Uwielbiam jasne, przestronne wnętrza, więc w takim klimacie czułabym się doskonale. Nie sądzę bym zdecydowała na styl coastal na całej przestrzeni, ale myślę że chciałabym wpleść trochę nadmorskiego klimatu do swojego przyszłego domu. Gdy szukałam ciekawych inspiracji do tego wpisu zaczarowały mnie dekoracje świąteczne w takim właśnie klimacie. Myślę, że w mieszkaniu/domu na Florydzie sprawdziłyby się idealnie! 🙂

Co Wy sądzicie o takim stylu? Hot or not? Kto zdecydowałby się na taki wystrój (lub jego elementy) w swoim wnętrzu? 🙂

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply