DO USA BEZ WIZ! CO WARTO WIEDZIEĆ O NOWYCH ZASADACH - Odkrywając Amerykę
FORMALNOŚCI O WSZYSTKIM INNYM

DO USA BEZ WIZ! CO WARTO WIEDZIEĆ O NOWYCH ZASADACH

To już oficjalne moi drodzy: od 11 listopada 2019 roku Polacy nie potrzebują wiz by odwiedzić USA! Przyznam szczerze, że póki klamka nie zapadła to nie do końca wierzyłam, że nastąpi to w tym roku. Nie byłam też bezkrytyczną entuzjastką Visa Waiver Program, co pewnie mogliście zauważyć w moich poprzednich wpisach 😉 Jednak Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego i oczywiście się z tego cieszę – szczególnie widząc radość tych, dla których marzenie o podróży za ocean stało się bliższe 🙂 W związku z tym, że od poniedziałku Polacy mogą polecieć do USA bez wiz, przygotowałam dla Was krótki wpis dotyczący nowych zasad. Warto o nich wiedzieć planując amerykańską podróż po raz pierwszy!

DO USA BEZ WIZ

ESTA ZAMIAST WIZY

Od poniedziałku wiza turystyczna nie będzie już potrzebna, jednak nie oznacza to wcale, że do Stanów możemy wjechać jak np. do kraju Unii Europejskiej. Polacy, tak jak pozostali uczestnicy Programu Ruchu Bezwizowego, są zobowiązani do autoryzacji ESTA. Osoby wybierające się do Stanów Zjednoczonych w celu turystycznym muszą wypełnić aplikację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ang. Electronic System for Travel Authorization). Pomyślna weryfikacja ESTA oznacza zgodę na wjazd do USA drogą lotniczą bądź morską. Na przekroczenie granicy pieszo bądź samochodem potrzebny jest dodatkowy wniosek, który musi zostać wypełniony na granicy.

O weryfikację ESTA można aplikować tutaj.

Dobra wiadomość jest taka, że autoryzacja ESTA jest dużo tańsza niż opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego. ESTA kosztuje $14 co w porównaniu do $160 za wizę wydaje się niewielką kwotą. Znaczenie krótszy jest także czas wypełnienia aplikacji – maksymalnie 20 min. Rekomenduje się, by weryfikacji dokonać minimum 72h przed wylotem do USA. Zgoda w systemie ESTA jest wydawana na 2 lata. Czas jaki maksymalnie można spędzić w Stanach na mocy ESTA to 90 dni. 

KTO MOŻE MIEĆ PROBLEM Z POMYŚLNĄ WERYFIKACJĄ W SYSTEMIE ESTA?

Weryfikacja ESTA wydaje się znacznie łatwiejszą opcją niż aplikowanie o wizę, ale i w tym przypadku możemy utrzymać odpowiedź odmowną. Jeśli ktoś ma za sobą wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego w USA to nie przejdzie pomyślnie tej weryfikacji. Jest duże prawdopodobieństwo, że autoryzacji nie otrzymają osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy. Problemem mogą się okazać się także wcześniejsze podróże. Program ruchu bezwizowego nie obejmuje osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen. W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można oczywiście ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie.

CO W PRZYPADKU, GDY POSIADA SIĘ WAŻNĄ WIZĘ?

Osoby, które wcześniej nie aplikowały o wizę, zgodnie z nowymi zasadami potrzebują tylko weryfikacji ESTA. Natomiast dla osób, które posiadają już ważną wizę, zasady nie zmienią się. Te osoby nie potrzebują dodatkowo ubiegać się o autoryzację. Mogą one również przebywać w USA przez okres zezwolony przez urzędnika Służb Celnych na lotnisku. Zwykle jest to sześć miesięcy, a więc dwa razy dłużej niż osoby podróżujące do Stanów na nowych zasadach.

DO USA BEZ WIZ

ZNIESIONO JEDEN RODZAJ WIZY, NIE WSZYSTKIE!

Niby wszystkie zasady są przejrzyste, ale po pytaniach, które czytam od paru tygodni na grupach dla Polonii śmiem wątpić, że sprawa jest dla każdego całkowicie jasna. Powtarzałam to już kilkanaście razy i tutaj powtórzę po raz kolejny 😉 Zniesiono wizy, które umożliwiały wjazd do Stanów w celach turystycznych bądź służbowych, ściśle określonych w przepisach. To nie jest tak, że zniesiono WSZYSTKIE wizy i do USA można pojechać tak jak do krajów Unii Europejskiej, zostać na stałe, pracować lub pobierać socjal 😉 Gdy chce wyjechać do Stanów w celu innym niż ten określony przy wizie B-1/B-2 nadal potrzebna jest normalna wiza. 

*

To tyle na dziś, mam nadzieję, że dowiedzieliście się z tego wpisu czegoś nowego. Jesteście zadowoleni z faktu, że Polacy mogą wybrać się do USA bez wiz? Kto zaczął planować już swój pierwszy amerykański trip? 🙂

You Might Also Like

8 komentarzy

 • Reply
  monika
  7 listopada 2019 at 05:50

  Czekałam na ten wpis Kasiu. Ja się bardzo cieszę (to spora oszczednosc) i już planuję moją wycieczkę do Nowego Jorku w przyszłym roku! trzymaj kciuki, zeby mi sie udało 🙂

  • Reply
   kashienka
   9 listopada 2019 at 06:03

   Trzymam mocno kciuki! Nowy Jork z pewnością Ci się spodoba 🙂

 • Reply
  Ewa
  8 listopada 2019 at 22:40

  Świetny wpis
  wiele wyjaśnień
  dziękuję

  • Reply
   kashienka
   9 listopada 2019 at 06:03

   Cieszę się, że wpis jest przydatny 🙂

 • Reply
  Andżelika
  14 listopada 2019 at 19:39

  Naprawdę cieszę się, że przygotowałaś ten post.
  W poniedziałek stwierdziłam, że byłoby świetnie, gdybyś poruszyła tę tematykę i jak widać doczekałam się. 😉
  Też podchodziłam do zniesienia wiz sceptycznie zwłaszcza słysząc przemyślenia na ten temat osób nie do końca doinformowanych (np. mojego kochanego dziadka, który od razu stwierdził, że wyjazd od USA będzie działał tak samo jak do krajów strefy Schengen). Marzy mi się wycieczka do Stanów po maturze, ale takie plany często są weryfikowane, więc bardzo prawdopodobne, że wybiorę się tam za rok, ale wszystko przede mną, a możliwości większe niż wcześniej. Na pewno będzie to świetna okazja, żeby zweryfikować angielski w praktyce i trochę zmienić swoje introwertyczne nastawienie do ludzi.

  Pozdrawiam ciepło,
  Andżelika

  • Reply
   kashienka
   15 listopada 2019 at 06:07

   Zawsze do usług 😀 Wycieczka do Stanów po maturze to super pomysł, trzymam kciuki żeby się udało! Ale bycie introwertykiem to nic złego, co trzeba zmieniać – tacy jesteśmy i już 🙂 Chyba, że sama czujesz potrzebę większego otwarcia się na ludzi, wtedy zmienia się postać rzeczy.

 • Reply
  Agnieszka
  14 listopada 2019 at 22:13

  Uważam, że to fantastyczna wiadomość. PLL LOT chyba tak samo, bo mają uruchomić w przyszłym roku połączenia bezpośrednie z 10 miastami w USA. 🙂 Dzień po tym jak prezydent ogłosił komunikat ja miałam umówioną rozmowę w Ambasadzie… Akurat siedziałam na fotelu dentystycznym, gdy wraz z Panią Ambasador zszokowali mnie totalnie swoją szybkością i skutecznością. Trochę szkoda tych 700 zł, ale przynajmniej wiza jest na 10 lat, a nie na 2 jak ESTA. I jak już wiesz – mój amerykański trip startuje już 19.11 🙂 A nosi tytuł: Aga sama w USA 😀 Wszyscy naokoło są tym przerażeni, tylko nie ja 😀 I teraz już bez żalu patrzę na zdjęcia NYC, bo wiem, że za kilka dni sama tam będę. I nie tylko tam. A po powrocie – tatuaż z napisem “born to dare” na pamiątkę 😀

  • Reply
   kashienka
   15 listopada 2019 at 06:12

   No niezła historia 😀 Ale tak jak mówisz – nie ma tego złego, masz spokój na 10 lat 🙂
   Aleeee Ci zazdroszczę tego tripa – jestem pewna, że z Twoim fantastycznym nastawieniem i energią wyciśniesz z niego wszystko! Mega żałuję, że nie będę wtedy w Stanach – chyba, że 19.11 gdzieś się na lotnisku miniemy. Mam nadzieję, że uda nam się kiedyś spotkać w Polsce, bo nie ukrywam chętnie bym się zaraziła trochę Twoją niesamowitą energią i pozytywnym myśleniem <3

  Leave a Reply