FORMALNOŚCI

KIEDY W KOŃCU ZNIOSĄ TE WIZY DLA POLAKÓW!?

Szykowałam się do stworzenia tego wpisu już przez dłuższy czas, ale zawsze ten temat jakoś wylatywał mi z głowy. Aż w końcu zmobilizowały mnie.. Wasze wiadomości 🙂 A konkretniej fakt, że w przeciągu ostatniego miesiąca dostałam trzy e-maile od osób, które chciały by wybrać się do Stanów, ale… czekają aż zniosą wizy. Wszyscy przecież mówią, że nastąpi to już za chwilę! Po trzeciej takiej wiadomości uznałam, że ten wpis nie może już dłużej czekać 😉 Jeśli jesteście ciekawi, kiedy w końcu zniosą te wizy dla Polaków – zapraszam do czytania!

DLACZEGO POLACY POTRZEBUJĄ WIZY, BY DOSTAĆ SIĘ DO USA?

Zastanawialiście się pewnie, jak to jest, że taki Niemiec czy Francuz może pojechać na amerykańskie wakacje, bez konieczności starania się wizę, a Polak przed planowaną wizytą w USA musi odbyć najpierw spotkanie z konsulem w ambasadzie? Jest tak dlatego, że Niemcy i Francję (oraz 36 innych krajów) obowiązuje Visa Waiver Program, do którego Polska nie jest zakwalifikowana. Ten program umożliwia obywatelom krajów nim objętych podróżować do USA bez posiadania wizy turystycznej.

By zakwalifikować się do programu ruchu bezwizowego, procent negatywnie rozpatrzonych wniosków wizowych nie może wynosić więcej niż 3 procent (dotyczy to amerykańskiego roku budżetowego trwającego od 1 października do 30 września). Pomimo tego, że Polska od kilku lat zbliża się do tego progu, wskaźnik odmów jest wciąż zbyt wysoki (oscyluje w granicy 5%).

Niestety ta liczba jest podbijana przez Polaków mieszkających w Europie Zachodniej. W amerykańskich konsulatach w Londynie i Edynburgu nawet jedna piąta podań naszych rodaków zostaje odrzucana. Amerykanie sumują bowiem wyniki według narodowości, a nie według miejsca złożenia aplikacji. Nieoficjalnie mówi się także, wskaźnik odmów podbija także konsulat w Krakowie. Podobno, w stolicy Małopolski dużo więcej osób jest odprawianych z kwitkiem, niż w amerykańskiej ambasadzie w Warszawie.

KIEDY W KOŃCU ZNIOSĄ TE WIZY

CZY JEST SZANSA DLA POLSKI NA WSTĄPIENIE DO RUCHU BEZWIZOWEGO W NAJBLIŻSZEJ PRZYSZŁOŚCI? 

Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher podkreśla, że zniesienie wiz dla Polaków jest dla niej priorytetem. Jej deklaracje, że wiz może nie być już w przyszłym roku brzmią kusząco. Jednak mnie samej nie chce się wierzyć, że faktycznie taka zmiana nastąpi w najbliższym czasie. W końcu już były prezydent Barack Obama obiecywał Bronisławowi Komorowskiemu swoją interwencję w tej kwestii. Obecny prezydent, Donald Trump, również niejednokrotnie wspominał o zniesieniu wiz dla Polaków, nawet w swojej kampanii wyborczej.

Problem jednak w tym, że nawet przy dobrej woli głowy amerykańskiego państwa (w którą osobiście nieco powątpiewam), zniesienie wiz dla Polaków to nie jest samodzielną decyzją prezydenta. Na włączenie Polski do ruchu bezwizowego (nawet na innych zasadach niż te obowiązujące obecnie) musi zgodzić się przede wszystkim amerykański kongres. A tam niestety, brak jest widocznej inicjatywy do podjęcia konkretnych działań w tej kwestii.

To wszystko sprawia, że ja sama nie do końca wierzę w optymistyczne zapewnienia i obietnice. Obawiam się, że amerykańskiemu rządowi bliżej jest w tej chwili do likwidacji programu ruchu bezwizowego, niż jego poszerzenia. Dlatego też osobiście nie radziłabym nikomu, kto planuje wakacje w USA czekać na rychłe zniesienie wiz. Jeśli marzysz o podróży za ocean, to nie warto odkładać tego marzenia “na zaś”, tylko z powodu konieczności aplikowania o wizę.

DLACZEGO POSIADANIE WIZY DO USA MA TAKŻE SWOJE PLUSY?

Wiem, doskonale, że staranie się o wizę nie jest zwykle przyjemnym procesem. Wypełnianie wniosku, spora opłata, rozmowa z konsulem – to wszystko może zniechęcać do wyjazdu za ocean. Jednak należy pamiętać o tym, że osoba posiadająca wizę turystyczną może legalnie przebywać w USA nawet do 6 miesięcy. W przypadku osoby podróżującej w ramach ruchu bezwizowego ten czas jest o połowę krótszy. Obywatele państw objętych Visa Waiver Program mogą w Stanach Zjednoczonych spędzić maksymalnie trzy miesiące.

VISA WAIVER PROGRAM DOTYCZY TYLKO WYJAZDÓW TURYSTYCZNYCH!

I na koniec jeszcze jedno, bo zauważyłam niestety, że wiele osób błędnie rozumie pojęcie zniesienia wiz. To nie jest tak, że po włączeniu do programu bezwizowego, Polacy będą mogli przyjeżdżać do USA i pracować tu legalnie, tak jak na terenie Unii Europejskiej. Zniesienie wiz dotyczy tylko wyjazdów turystycznych. Osoby udające się za ocean w innych celach, nadal musiałyby ubiegać się o określony rodzaj wizy.

*

Mam nadzieję, że tym wpisem udało mi się rozwiać trochę wątpliwości i rozjaśnić Wam temat zniesienia 🙂 Jeśli macie jeszcze jakieś pytania na ten temat – proszę o komentarze! No i napiszcie co Wy sądzicie o tych obietnicach zniesienia wiz do USA w najbliższym czasie.