10 CIEKAWOSTEK O AMERYKAŃSKICH PREZYDENTACH Z OKAZJI... DNIA PREZYDENTA - Odkrywając Amerykę
10 CIEKAWOSTEK O AMERYKAŃSKICH PREZYDENTACH
O WSZYSTKIM INNYM ŚWIĘTA W USA

10 CIEKAWOSTEK O AMERYKAŃSKICH PREZYDENTACH Z OKAZJI… DNIA PREZYDENTA

Mamy dzisiaj Dzień Prezydenta i z tej okazji postanowiłam odświeżyć trochę kategorię ‘Święta w USA‘. Nie będzie jednak całego wpisu na temat tego święta, bo aż tyle nie byłabym w stanie napisać nawet z moim wodolejstwem.. 😉 Zamiast tego zdradzę Wam 10 ciekawostek o amerykańskich prezydentach, których pewnie jeszcze nie znacie 😀 Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszam serdecznie do czytania!

10 CIEKAWOSTEK O AMERYKAŃSKICH PREZYDENTACH

O CO CHODZI Z TYM “PRESIDENT’S DAY”?

President’s Day czyli Dzień Prezydenta przypada co roku, w trzeci poniedziałek lutego. To święto zostało ustanowione decyzją kongresu już w roku 1879, jako urodziny George’a Washingtona, pierwszego amerykańskiego prezydenta. W miarę upływu czasu zmieniło się jednak oryginalne znaczenie tego święta. Obecnie to dzień oddania hołdu nie tylko pierwszemu amerykańskiemu przywódcy, ale także pozostałym prezydentom USA.

Początkowo Dzień Prezydentów obchodzony był jedynie w stolicy, ale później stał się dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów federalnych w całym USA. Zamknięte są więc instytucje rządowe, urzędy pocztowe, niektóre banki i szkoły. Czynne są natomiast sklepy – bo przecież w USA każde mniejsze czy większe święto narodowe to doskonała okazja do zrobienia “SALE” i zachęcenia ludzi do zakupów 😉

10 CIEKAWOSTEK O AMERYKAŃSKICH PREZYDENTACH

10 CIEKAWOSTEK O AMERYKAŃSKICH PREZYDENTACH

1. Gangsterski wóz głowy państwa

Z pewnością jednym z najsłynniejszych prezydenckich pojazdów był cadillac, którym jeździł Franklin D. Roosevelt. Polityk woził się bowiem skonfiskowanym pojazdem słynnego gangstera – Ala Capone.

2. Słynny prezydencki dowcip

Do prezydenckiej historii przeszedł dowcip Reagana, który wygłosił w 1983, podczas próby mikrofonu przed swoim wystąpieniem radiowym. “Moi drodzy Amerykanie, miło mi ogłosić, że dziś podpisałem rozporządzenie delegalizujące Rosję na zawsze. W ciągu pięciu minut rozpoczniemy bombardowanie.” Ciekawe co na to Rosja? 😉

3. Zwierzęta w Białym Domu

Prezydenci USA do Białego Domu zabierali swoje ulubione zwierzaki. W większości były to oczywiście psy, ale zdarzyli się i bardziej nietypowi ulubieńcy. Benjamin Harrison miał na przykład swoją kozę, a pupilem żony prezydenta Calvina Coolidge’a był szop pracz^^

4. Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Dwa razy w historii zdarzyło się, że syn prezydenta USA, również został prezydentem tego kraju. Był to John Quincy Adams (syn Johna Adamsa) oraz George W. Bush (syn George’a H. W. Busha).

5. Najstarszy vs najmłodszy prezydent

Najstarszym wybranym na urząd prezydentem był Ronald Reagan, który miał wówczas 69 lat. Natomiast najmłodszym wybranym prezydentem był John F. Kennedy – w wieku 43 lat.

6. Najkrótsza prezydentura

William Henry Harrisson zmarł 32 dni po tym, jak został prezydentem. Przyczyną śmierci było zapalenie płuc, którego nabawił się stojąc w deszczu podczas wygłaszania swojej mowy inauguracyjnej!

7. Najdłuższa “władza”

Najdłużej urzędującym prezydentem był Franklin D. Rooseveltktóry zmarł na początku czwartej kadencji. W tej chwili jest to niemożliwe, bo na mocy 22. poprawki do konstytucji ograniczono liczbę kadencji do dwóch

8. Najbardziej płodny prezydent

Miano najbardziej płodnego należy zdecydowanie do dziesiątego prezenta USA Johna Tylera. Był on ojcem piętnastki dzieci!

9. Niebezpieczny zawód

Bycie prezydentem USA to niezbyt bezpieczna robota. Na 44 osoby, które sprawowały ten urząd, aż czterech zginęły w zamachach!

10. Prezydencka pensja

Pierwszy prezydent, George Washington zarabiał rocznie 25 tys. dolarów. Obecne wynagrodzenie prezydenta USA opiewa 400 tys. dolarów rocznie. Milioner Donald Trump już podczas kampanii zarzekał się, że w razie wygranej nie będzie pobierał prezydenckiej pensji. Okazało się, że niewypłacanie wynagrodzenia głowie państwa nie jest możliwe z punktu widzenia obowiązujących przepisów. Trump wynagrodzenie więc pobiera, ale przekazuje je na cele charytatywne.

*

Mam nadzieję, że powyższe ciekawostki Wam się podobały i dowiedzieliście się czegoś nowego 🙂

You Might Also Like

10 komentarzy

 • Reply
  Agnieszka
  20 lutego 2019 at 08:50

  Wow, ale super wpis!
  Szczególnie padłam ze śmiechu przy kozie i szopie praczu, ha ha ha 😀
  Wielkie chapeau bas dla matki tej 15 dzieci … Musiała to być cierpliwa i wysportowana kobieta 😀
  No i Tramp – nie wiedziałam, że oddaje swoją pensję na cele charytatywne.

  • Reply
   kashienka
   20 lutego 2019 at 19:24

   Cieszę się, że Cię zaciekawiłam 🙂 A co do prezydenta z 15stką dzieci, to sprawdziłam – miał dwie żony. I z jedną ósemkę dzieci, a z drugą siódemkę.. 😀

 • Reply
  Agusia
  20 lutego 2019 at 15:41

  Super tekst! bardzo ciekawy 🙂

 • Reply
  Ewa
  20 lutego 2019 at 22:21

  Kolejny świetnie napisany tekst
  Pozdrawiam <3

  • Reply
   kashienka
   20 lutego 2019 at 22:51

   Dziękuję bardzo – cieszę się, że miło się czytało :*

 • Reply
  Judyta Majer
  21 lutego 2019 at 09:48

  Lubię Twój Blog. Nie jest nudny. Piszesz o wszystkim. Keep it up ?? Pozdrawiam, Judyta

  • Reply
   kashienka
   21 lutego 2019 at 17:32

   Taki jest właśnie cel – by każdy znalazł tu coś ciekawego dla siebie 🙂 Dziękuję za miłe słowa! <3

 • Reply
  Aneta
  19 kwietnia 2019 at 11:22

  Super tekst. Generalnie bardzo dobry blog ? Liznęłam trochę Stanów w ubiegłym roku, kiedy to wraz z mężem przejechaliśmy je całe wszerz i od tamtego czasu pojawiła się we mnie pewna fascynacja i regularnie tu zaglądam ?

  • Reply
   kashienka
   20 kwietnia 2019 at 17:26

   Nawet nie wiesz jak cieszy mnie każdy taki komentarz 🙂

  Leave a Reply