ZMIANA NAZWISKA PO ŚLUBIE W USA - Odkrywając Amerykę
FORMALNOŚCI

ZMIANA NAZWISKA PO ŚLUBIE W USA

Dzisiejszy post będzie skierowany głównie do kobiet, bo to ich najczęściej (według statystyk w 99%!) dotyczy kwestia zmiany nazwiska po ślubie. Ja całe życie byłam święcie przekonana, że mnie ten problem dotyczyć nie będzie, bo wcale mnie to tradycyjne przejmowanie nazwiska męża nie przekonywało. Kolejny biżuteryjny element na palcu to rozumiem, ale żeby od razu po ślubie zmieniać wyćwiczony latami podpis? 😉 Nie uważam też, żeby samo noszenie wspólnego nazwiska zmieniało cokolwiek w uczuciu między dwojgiem ludzi. Jednakże kobieta zmienną jest i chwilę przed ślubem zadecydowałam, że pójdę śladem mojej mamy i do swojego nazwiska dopiszę nazwisko Briana.

W praktyce to nie końca się to sprawdziło, bo raz, że dwa że moje imię i oba nazwiska są tak długie, że często… nie mieszczę się w rubrykach. A dwa że nadal nie przestawiłam się na tryb nazwiska podwójnego i używam w większości sytuacji tylko nazwiska panieńskiego 😉 No ale sytuacje codzienne to jedno, a formalne to drugie i skoro powiedziałam A, to teraz moje składanie podpisu w sytuacjach oficjalnych trwa rekordowo długo. Trochę szydzi z tego mój mąż – który, nawiasem mówiąc, decyzję w sprawie nazwiska kazał mi podjąć samodzielnie. Ni wyraził nawet swojej opinii, bo dla niego nie miało kwestia nazwiska nie miała najmniejszego znaczenia.


WAŻNE!

Powtarzam to bardzo często, ale wspomnę o tym i teraz. Pisząc większość notek bazuję na swoim własnym doświadczeniu (chyba, że zaznaczę, że w danym przypadku jest inaczej) i ten post nie jest wyjątkiem od tej reguły. Tak właśnie zmiana nazwiska i kolejność działań wyglądała w naszym przypadku. Może się to różnić w przypadku innych osób, np. ślub zawarty w innym stanie, ślub zawarty na innej wizie niż narzeczeńska, albo ślub zawarty poprzednim unieważnieniu wcześniejszego małżeństwa.


O FORMALNOŚCIACH ŚLUBNYCH SŁÓW KILKA

Osobnego posta na temat samego zawierania ślubu nie było, tutaj wspomniałam jedynie o minimalnej ilości formalności z tym związanym. Pokrótce powiem więc, że na początku, jakiś czas przed ślubem, idzie są do urzędu (coś w stylu polskiego USC) po zezwolenie na zawarcie małżeństwa (ang. marriage licence – tutaj znajdziecie więcej info w języku angielskim). Kiedy marriage licence zostanie podpisany przez osobę udzielającą ślubu (może być to duchowny lub osoba świecka posiadająca uprawnienia do udzielania ślubów) oraz współmałżonków (a w niektórych stanach także świadka/świadków), składa się go z powrotem w urzędzie i po paru dniach (można odebrać osobiście lub poprosić o wysyłkę) otrzymuje się dokument będący amerykańskim odpowiednikiem aktu małżeństwa, czyli marriage certificate. Na akcie małżeństwa nie ma jednak żadnej informacji na temat nowego nazwiska kobiety! Jest tylko napisane, że powiedzmy John Smith oraz Mary Williams zostali połączeni węzłem małżeńskim tego dnia i w takim miejscu.

KIEDY ZMIENIA SIĘ NAZWISKO?

Jeśli więc zmiana nazwiska nie następuje wraz z wydaniem aktu małżeństwa, to kiedy? Większość osób zaczyna od udania się do Social Security Office w celu aktualizacji danych i ewentualnej zmiany nazwiska kobiety. Jak pisałam tutaj, Social Security Number to odpowiednik polskiego peselu, czyli to podstawowy numer identyfikacyjny mieszkańców USA. Ja jednak nie wybrałam się do urzędu od razu, tylko swój proces zaczęłam od wypełnienia papierów aplikujących o zieloną kartę (tutaj przeczytacie jak to wyglądało).

Jak pisałam wcześniej, w procesie korzystaliśmy z pomocy pani prawnik. To ona, zaraz gdy zawieźliśmy jej nasz akt małżeństwa zapytała jakie nazwisko chcę mieć wpisane w papierach. Po dwukrotnym zapytaniu czy jestem pewna, że mają być dwa (mówiłam, że są długie!) przygotowała dla nas wszystkie dokumenty do podpisu już z moim podwójnym nazwiskiem. Potem każdy list, który dostawałam od urzędu imigracyjnego, zaadresowany był już na nowe dane. Po kilku miesiącach oczekiwania dostałam pozwolenie na pracę (wyglądające jak dowód osobisty). Był to mój pierwszy dokument wystawiony na nowe nazwisko.

Wtedy dopiero mogłam pojechać do DMV po swoje prawo jazdy. Miałam ze sobą akt małżeństwa, pozwolenie na pracę, oraz plik dokumentów otrzymanych pocztą od Urzędu Imigracyjnego. Musiałam zrobić trzy wycieczki DMV, bo za każdym razem brakowało im jakiegoś dokumentu/numeru. A za trzecim razem wykorzystali dokument, który woziłam ze sobą od samego początku. Oczywiście zawinił brak kompetencji pracowników DMV w Atlancie! Tak więc drugim w kolejności dokumentem ze zmianą nazwiska było amerykańskie prawo jazdy. Dosłownie cztery tygodnie później dostałam także swoją Zieloną Kartę. Do Social Security Office wybrałam się więc mając już trzy dokumenty ze zdjęciem wystawione na nowe nazwisko. Jak pisałam w notce dotyczącej SSN, mój numer ubezpieczenia socjalnego pozostał ten sam, zaktualizowano tylko dane w systemie.

*

Tak wyglądała w moim przypadku zmiana nazwiska po ślubie i kwestia amerykańskich dokumentów. W kolejnym poście z tej serii postaram się napisać jak to wyglądało ze strony polskiej. Między innymi, czego potrzebowałam do wymiany paszportu, dowodu osobistego oraz prawa jazdy. Oraz czy możliwe jest załatwienie wszystkiego bez wyjazdu do kraju.

You Might Also Like

22 komentarze

 • Reply
  Beata
  30 czerwca 2017 at 22:52

  Kasia, rozsmieszyla mnie ta część o DMV, ale – been there, done that (niestety). Ja na szczęście (!) nie miałam problemu z dokumentami (chociaż jako jeden z punktów ID chcieli jakiś list który do mnie przyszedł pocztą, miałam statement z banku (wydrukowany w banku i podbity) ale nie chcieli tego uznać… dzięki Bogu wpadłam na to że przecież moja karta SS przyszła do mnie poczta więc łaskawie mi to uznali…). Moje przygody były z testami – miałam prawko z Polski, ile się nasluchalam że wszyscy moi znajomi mając prawo jazdy polskie tylko zdawali knowledge test, bez konieczności zdawania road test. No to ja zadowolona poszłam na teorię z tłumaczeniem mojego prawa jazdy polskiego w reku, uprzejma (hehehe) Pani w DMV wziela, poogladala i wysłała mnie do komputera na ten test. Zdalam, wracam zadowolona spowrotem do tej uprzejmie Pani, ona mi gratuluję i pełna radości wpisuje na Road test, pytając kiedy mi najbardziej pasuje i gdzie. A ja tak WTF, pytam dlaczego muszę zdawać Road test skoro mam prawo jazdy z mojego kraju, a ona do mnie że Oni i tak mi dali kredyt zaufania że od razu mogę zrobić test bez nauki. Ok, nie powiem – wszyscy znajomi byli zdziwieni, a najbardziej ja. ‘Trudno’ – pomyślałam, doswiadcze egzaminu praktycznego w USA. Nadszedł dzień tego Road test, pani instruktor wsiada do samochodu, ogląda, przegląda te moje wsyztskie papierki i się mnie pyta, UWAGA, co ja tu robi, skoro mam prawo jazdy z Polski. Zdebialam. Okazało sie, że problem tkwil w tym, że tłumaczenie prawa jazdy, które zrobiłam powinno być zrobione przez tłumacza przysięgłego, który jest na liście w DMV. Niestety uprzejma Pani z którą miałam do czynienia nie była na tyle uprzejma żeby mi to uświadomić 🙂 koniec końców mój egzamin trwał 5 minut, z czego połowę czasu spędziłam na tlumaczeniu egzaminatorce jak to się stało że na owym teście wyladowalam 🙂
  Także, taka moja historia z DMV 🙂
  Oooo, a apropo ślubu i zmiany nazwiska – w stanie Nowy Jork można zmienić nazwisko w czasie slubu, przy wydawaniu marriage license jest pytanie czy kobieta chce zostawić swoje nazwisko czy chce przyjąć nazwisko męża – taka ciekawostka 🙂 W sąsiednim stanie NJ, w którym mieszkam takiej opcji nie ma, więc mi się upiekło ?

  • Reply
   kashienka
   15 lipca 2017 at 01:11

   O jaaaa, no to niezłe miałaś przeboje z DMV 😮
   A co do zmiany nazwiska to faktycznie w każdym stanie inaczej te przepisy wyglądają.

 • Reply
  Magda
  30 czerwca 2017 at 23:12

  Ciekawie, że w GA o nazwisku decyduje się później. Ja musiałam podać jakie chcę przy podpisywaniu dokumentów, zaraz po ślubie. Tak jak Ty wzięłam dwuczłonowe, ale oba dość krótkie (6 i 5 liter), więc do przeżycia. Na początku miałam nie zmieniać w ogóle, ale mąż trochę marudził i po namyśle wzięłam dwa.
  Teraz częściej używam nazwiska męża bo po prostu jest łatwiejsze do wymówienia, więc z decyzji jestem zadowolona 😉 Z kolei mąż stwierdził, że jakby wiedział, że tyle jest roboty ze zmianą nazwiska to by mi powiedział, żebym tego nie robiła (mężczyzna zmiennym jest haha).

  • Reply
   kashienka
   15 lipca 2017 at 01:14

   No mój marudzi przy każdej okazji, że mam najdłuższe nazwisko świata 😀 Nazwisko męża też mam znacznie łatwiejsze do wypowiedzenia (choć nie amerykańskie), ale jakoś tak przywykłam do mojego, że najczęściej właśnie je literuję Amerykanom 😉

 • Reply
  Cammy
  3 lipca 2017 at 17:44

  Pięknie u Ciebie i jak ciekawie! 🙂

  Buziaki Kochana!

  • Reply
   kashienka
   15 lipca 2017 at 01:15

   Dzięki Kochana, baaardzo mi miło <3

 • Reply
  Zuzanna
  5 lipca 2017 at 15:14

  Boże strasznie ci zazdroszczę tego, że masz okazję zacząć życie od nowa i to w takim stylu w USA – moim marzeniem jest odwiedzenie kiedyś Ameryki Północnej!
  Zapraszam do mnie na post o tegorocznym Openerze – będę bardzo wdzięczna jak zajrzysz.

  • Reply
   kashienka
   15 lipca 2017 at 01:20

   To prawda, to była zmiana o 180 stopni w moim życiu, ale bardzo pozytywna 🙂 Życzę Ci, byś spełniła swoje marzenie jak najszybciej <3

 • Reply
  Joanna
  6 lipca 2017 at 18:16

  ja myślę sobie, że chyba chciałabym zmienić nazwisko po ślubie lub zachować również swoje?

  • Reply
   kashienka
   15 lipca 2017 at 01:20

   Co komu bardziej pasuje 🙂 Ja dodałam drugie, ale w praktyce i tak używam panieńskiego 🙂

 • Reply
  LIFESTYLERKA - Żyj zdrowo & Aktywnie
  6 lipca 2017 at 20:10

  O matko jedyna! Od samego czytania o tej biurokracji się zmęczyłam ;). Wyobrażam sobie jak się musiałaś nalatać zanim wszystko załatwiłaś :).

  • Reply
   kashienka
   15 lipca 2017 at 01:21

   No cóż, trochę zachodu z tym było, ale ważne, że wszystko udało się ogarnąć 🙂

 • Reply
  Aleksandra
  9 lipca 2017 at 13:21

  bardzo ciekawego masz bloga, będę częściej zaglądać! 🙂

 • Reply
  Marta
  13 lipca 2017 at 00:14

  A ja bedac leniwa, po slubie nazwiska wcale nie zmienilam. Jednak po paru latach jak mialam dostac obywatelstwo, malzonek niesmialo mi wypomnial owe “przeoczenie” i wlasciwie sie okazalo, ze troche go ta moja niezaleznosc urazila- choc nic nie mowil. Tym sposobem, jak dostalam obywatelstwo, postanowilam dopisac jego nazwisko do mojego z myslnikiem, co dalo dlugiego i przerazajacego potwora. Ale co tam! W Social Security, i na kartach kredytowych i na podatkach uzywam jednak tylko panienskiego. Musze pamietac co gdzie wpisac w zaleznosci od okazji. Ale powaga, nie chce mi sie zmieniac i regulowac tego, bo zreszta w sumie nie ma az takiej potrzeby. W sumie to zaden mus… 🙂

  • Reply
   kashienka
   15 lipca 2017 at 01:24

   Ciekawe, czy mój małżonek, też po cichu wolałby żebym używała jego nazwiska? 😀
   Ja właśnie też muszę zawsze pamiętać, jakie podawałam wcześniej, czy tylko panieńskie czy może oba -co zawsze jest trochę problematyczne 😉

 • Reply
  Emilia L
  3 marca 2018 at 21:17

  Hej, czy nie musialas po ślubie składać oficjalnego wniosku o zmiane nazwiska w wyniku małżeństwa? Jestem jeszcze przed ślubem ale już się boję tych wszystkich formalność, a chcę przejąć nazwisko męża.

  • Reply
   kashienka
   6 marca 2018 at 03:57

   Nie, nie składałam takiego wniosku 🙂 Formalności są upierdliwe, to fakt, ale da się przez nie przejść. Powodzenia!

 • Reply
  Jojo
  25 listopada 2018 at 01:52

  Czesc Kasiu 🙂 Mam pytanie, poniewaz (swiezo po slubie) jestem w trakcie wypelniania aplikacji o Zielona Karte. Chce zmienic nazwisko po mezu, ale z tego co mi mowiono powinnam wypelnic wszystkie papiery z moim panienskim nazwiskiem, poniewaz moj paszport, ktory jest aktualnie jedynym, legalnym ID ma takie wlasnie nazwisko. Czy Ty wypelniajac wszystkie dokumenty na nowe nazwisko zalaczylas kopie swojego paszportu, ze starym nazwiskiem?

  • Reply
   kashienka
   1 grudnia 2018 at 02:38

   Ja wypełniam wszystkie papiery nowym nazwiskiem, ale w moim przypadku było to tylko dodanie nazwiska męża do mojego panieńskiego, więc było nieco łatwiej jeśli chodzi o dokumenty 🙂 Niestety, nie pamiętam już, czy załączałam kopie paszportu, czy nie 🙁

 • Reply
  Kostek
  17 października 2019 at 20:48

  Czy w paszporcie amerykańskim stawiają lacznik między nazwiakami? Dostałem zielona kartę z moim dwuczlonowych nazwiskiem ale bez lacznika. W polskim paszpoecie lacznik jest.

  • Reply
   kashienka
   17 października 2019 at 23:28

   Nie stawiają 🙂 Podwójne nazwiska pisze się tutaj bez łącznika. Ja w polskich dokumentach łącznik mam, a w amerykańskich nie 🙂

  Leave a Reply