ŚWIĘTA W USA

ŚWIĘTA W USA: HALLOWEEN

W ramach nowego cyklu chciałabym pokazać Wam święta obchodzone w Stanach, wraz ze zwyczajami jakie im towarzyszą. Mam nadzieję, że pomysł się Wam spodoba i będziecie chętnie czytać takie notki 🙂

*

Na pierwszy ogień idzie niezwykle popularne za oceanem i wciąż trochę kontrowersyjne w Polsce Halloween. To święto o stałej dacie, obchodzi się je zawsze ostatniego dnia października. Wbrew pozorom Halloween nie jest tradycją amerykańską! Jego historia wywodzi się z dawnej tradycji Celtów zamieszkujących przed początkiem naszej ery tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii, a dokładnie pochodzi z ceremonii celtyckich druidów. Celtowie wierzyli, że 31 dnia października duchy zmarłych odwiedzają ziemię i wracają do swoich ziemskich domów w poszukiwaniu schronienia. Z tej przyczyny palili ogniska, by wskazać zmarłym drogę do domów oraz hałasowali i ubierali maski odstraszające by odegnać złe duchy. Nazwa święta wywodzi się od wyrażenia “All Hallows’ Eve”, co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych.

Współczesnym symbolem Halloween jest wydrążona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Popularne są także wszystkie “straszne” motywy: nietoperze, czarownice, duchy, kościotrupy, zombie i wampiry. Szał halloweenowy w Stanach zaczyna się bardzo wcześnie – już w sierpniu (!) można spotkać w sklepach pierwsze dekoracje. Jednak apogeum zaczyna się w miesiącu dyni – październiku. W każdym sklepie królują dynie, kolorowe paczki pełne cukierków i wszelakie dekoracje. Mieszkając w USA ciężko jest nie poddać się tej atmosferze! Co ważne, w USA nikt nie ma moralnych wątpliwości odnośnie tego święta. Nikt tutaj nie kpi ze śmierci, nikt się nie oburza, że to pogański obyczaj, za to wszyscy dobrze się bawią i spędzają czas z najbliższymi. Z świętowaniem Halloween w Stanach wiąże się kilka zwyczajów, o których pokrótce Wam opowiem 🙂

img_3990

WYPRAWA PO DYNIE

Choć dynie, które stanowią symbol Halloween można jesienią kupić po prostu w każdym markecie, to dużo osób decyduje celebruje rytuał kupowania dyni wybierając się na tzw. Pumpkin Patch. W mieście, najczęściej na dużych placach, handlarze ustawiają dynie na wzór „grządek” a kupujący mogą przejść się między tymi grządkami i wybrać interesujące ich okazy. Jednak znacznie popularniejsza jest tutaj wyprawa za miasto. Pumpkin Patch organizowany jest zwykle na farmach dyniowych i przyległym do nich rozległym trawiastym terenie, często w sąsiedztwie pola kukurydzy. Dynie można zebrać wprost z pola dyniowe, bądź też wybrać egzemplarze ustawione rzędami, wg rodzajów lub rozmiarów, czasem w towarzystwie jesiennych kwiatów, czasem solo.

Dookoła można popodziwiać różnorodne wiejskie kompozycje (trochę przypominają te nasze polskie dożynkowe), są strachy na wróble i snopki z sianem (nawet nie wyobrażacie sobie jak brakowało mi tego widoku:D). Dodatkowo, rozstawione są małe stoliczki, gdzie można zjeść chlebek dyniowy, karmelowe jabłka i kupić miód prosto z pasieki i domowe dżemy. Dostępne są także inne atrakcje, które przyciągają amerykańskich mieszczuchów jak magnes: można obejrzeć traktory, przejść się po polu kukurydzy czy przejechać wozem z sianem. Pumpkin Patch to chyba moja ulubiona tradycja halloweenowa – uwielbiam te dekoracje dyniowe, dzień spędzony z dala od miasta i mnóstwo atrakcji.

img_3833

img_5437

img_3896

img_3835

img_3897

DEKOROWANIE DOMÓW

W Stanach dużą wagę przywiązuje się do dekorowania domów z okazji poszczególnych świąt, szczególnie na osiedlach domków jednorodzinnych:) I nie mówię tutaj o jednym elemencie dekoracyjnym, lecz o całej masie ozdób! Pierwsze dekoracje przed domami zaczynają pojawiać się już na początku października. Nietoperze na drzewach, prześcieradła w charakterze duchów, kościotrupy, gigantyczne pajęcze sieci rozpostarte między drzewami, wielkie pająki (na moje nieszczęście – mam straszną arachnofobię), ogromne dmuchane postacie z bajek, światełka i oczywiście wszechobecne dynie, po kilka lub kilkanaście, różnych kształtów i rozmiarów, niektóre powykrawane i ze światełkiem w środku. Za dnia wygląda to wszystko bajkowo, w nocy jakoś nie mam szczególnej ochoty na spacery 😉 Co ciekawe, wszystkie dekoracje znikają zaraz następnego dnia po Halloween!

fullsizerender333

img_5129

fullsizerender11

fullsizerender222

CUKIEREK CZY PSIKUS?

.. lub bardziej amerykańsko Trick or Treat? czyli przebrane dzieciaki maszerują od domu do domu zbierając łakocie. Wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku, są na to przygotowani i czekają z michą cukierków, więc o psikusach typu obsypanie podwórka mąką czy rozbite jajko się nie słyszy. Zresztą dzieci chodzą po domach najczęściej z rodzicami (również przebranymi!), którzy przy okazji zamieniają parę słów z sąsiadami, więc o żadnych złośliwościach nie może być mowy. Dzieci spędzają z rodzicami kilka ładnych tygodni na obmyślaniu swoich strojów i całe wydarzenie ma charakter bardzo rodzinny.

best-trick-or-treating-streets-boston-halloween

fullsizerender

Children Trick-or-treating --- Image by © Royalty-Free/Corbis

IMPREZA HALLOWEENOWA

Oczywiście z okazji Halloween nie może zabraknąć tradycyjnej przebieranej imprezy. Ludzie bawią się i świętują na domówkach i w klubach. Czym taka impreza różni się od polskich imprez z tej okazji? Ano tym, że WSZYSCY bez wyjątku są przebrani i ciężko spotkać jest choć jedną osobę bez kostiumu! Ludzie są bardzo kreatywni w wymyślaniu strojów i widać było, że niektórzy naprawdę poświęcając mnóstwo czasu by stworzyć niepowtarzalny kostium.

img_5546

img_3983

Czy podoba Wam się taka forma wpisów? Czy jesteście ciekawi, jak obchodzi się w Stanach poszczególne święta? 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz