CO TRZEBA ZAŁATWIĆ PRZED WYJAZDEM DO USA? - Odkrywając Amerykę
O WSZYSTKIM INNYM

CO TRZEBA ZAŁATWIĆ PRZED WYJAZDEM DO USA?

Do wyjazdu coraz bliżej, odkreślam kolejne rzeczy na liście “do-zrobienia” i wciąż dopisuję nowe, absolutnie niezbędne zadania do załatwienia przed wyjazdem. Poniżej kilka spraw, które trzeba/dobrze jest załatwić przed dłuższym wyjazdem do USA.

Prawo jazdy międzynarodowe.

Jeśli ktoś, tak jak ja, będzie poruszał się samochodem po Stanach warto wyrobić sobie międzynarodowe prawko. Nie wszędzie jest ono konieczne, wielu jeździ normalnie na polskim prawie jazdy, ale mnie poradzono wyrobić sobie taki dokument i wozić go ze sobą w aucie (zanim zrobię amerykańskie prawko, co oczywiście planuję). Międzynarodowe prawo jazdy wyrabia się w Starostwie Powiatowym, czas oczekiwania to około 2 tygodnie, a koszt 35zł.

Zaświadczenie o niekaralności

Program, z którego korzystałam wymagał ode mnie takiego zaświadczenia, nie wiem jak jest w przypadku wyjazdu na innych zasadach. Zaświadczenie, że nie figurujemy w Rejestrze można otrzymać w najbliższym Sądzie Okręgowym, jeśli dobrze się zagada to można załatwić to od ręki, a opłata wynosi 50zł.

Wizyty u “doktorów”

Mój wyjazd wymagał jedynie zaświadczenia od lekarza rodzinnego o moim obecnym stanie zdrowia oraz odbytych szczepieniach. Ja jednak polecam przed jakimkolwiek dłuższym wyjazdem zrobić sobie gruntowny przegląd i dać się przebadać kilku specjalistom. Mimo, że mam wykupione rozszerzone ubezpieczenie, to nie chciałabym zaczynać pobytu w USA od biegania po lekarzach (którzy sporo tam kosztują), dlatego też jeszcze w Polsce załatwiam sprawy zdrowotne.

Lekarstwa

Zostając przy temacie zdrowia, dobrze jest przed wyjazdem zapatrzyć się w potrzebne medykamenty. Za granicą może ich nie być, bądź będą w tak horrendalnej cenie, że odechce się nam ich zażywania 😉 A poważnie, to lepiej kupić mały zapas (z długą datą ważności) niż potem szukać odpowiedników lub lekarzy do wypisania recepty. Niezbędność tabletek i syropków (podobno!) mogą sprawdzić na lotnisku dlatego dobrze jest mieć wskazanie od lekarza do brania takich środków oraz zachować rozsądek i nie brać ze sobą całej apteki 😉

Pieniądze

Są dwie alternatywy, albo normalna wymiana złotówek na dolary, albo założenie sobie konta walutowego w swoim banku. Przy dłuższym wyjeździe zupełnie nie opłaca się korzystania z konta i karty polskiego banku. Ja nie mam również zaufania do kont walutowych oferowanych w większości banków, dlatego normalne konto amerykańskie założę już na miejscu. Z tego co mi wiadomo, nie trzeba być rezydentem USA, żeby takie konto posiadać a wymagają jedynie Social Security Number, który dostaje się po przyjeździe. A na razie raz po raz odwiedzam kantor i nabywam dolary 😉

Dokumenty

Dobrze jest zabrać oryginały dokumentów, które mogą się przydać na wyjeździe. W moim przypadku są to dyplomy ukończenia studiów i posiadam je również w wersji angielskiej, także omija mnie problem szukania tłumacza przysięgłego. Jeśli jednak jesteście w posiadaniu ważnych dla Was dokumentów wyłącznie w języku polskim, dobrze jest postarać się o tłumaczenie tutaj na miejscu.

To chyba tyle na dziś.. Może dodacie coś do tej listy? 🙂

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply
  Anonimowy
  2 lutego 2014 at 13:09

  To międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane bezterminowo?

 • Reply
  Miszela Blog
  17 lipca 2015 at 00:04

  Pełnomocnictwo, dla któregoś z członków rodziny, w razie spraw urzędowych i in.
  Pełnomocnictwo do spraw doręczeń dla Urzędu Skarbowego, trzeba napisać pismo, opłacić u wysłać do US. To w razie korespondencji z US.

  • Reply
   kashienka
   19 lipca 2015 at 21:52

   O tak, następnym razem muszę to także załatwić.
   Dzięki za uzupełnienie mojej listy 🙂

  Leave a Reply